Bułgarskie wina
KAROLINA • dawno temuRomantyczna kolacja, rodzinny obiad lub spotkanie z przyjaciółmi – to okoliczności, w jakich wzorowo sprawdza się butelka dobrego wina. Ten wyrafinowany trunek kojarzymy przede wszystkim z Francją, Brazylią, Włochami albo Portugalią. Coraz wyraźniej do grona tych państw wkrada się także Bułgaria, ponieważ kojarzymy ją głównie z produkcją win. Podczas wybierania w sklepie odpowiedniego gatunku i rocznika, zauważamy, że bułgarskie wina są nie tylko smaczne, lecz także stosunkowo tanie (choć to jedyne, co łączy je z przysłowiowymi tanimi winami). Jeżeli lubisz wzbogacać swoje posiłki lampką wykwintnego wina albo bardzo chciałbyś odbyć podróż do bułgarskiej krainy winem płynącej, zobacz, jakie niespodzianki mogą tam na ciebie czekać.
Produkcja wina w Bułgarii
Bułgaria to niewątpliwie piękny i słoneczny kraj, którego uroki przez wiele lat okryte były żelazną kurtyną i z tego powodu znane były tylko nielicznym. Może to dlatego największym importerem win z tego regionu są dziś kraje dawnego bloku wschodniego, do których należy zaliczyć oczywiście Polskę. Dziś wina te ze względu na bogactwo smaków, ale także dostępną cenę, zdobywają z roku na rok coraz większe grono zwolenników i częstokroć nagradzane są w prestiżowych konkursach winiarskich.
Historia wytwarzania win bułgarskich jest bardzo długa. Ze względu na korzystne warunki klimatyczne już starożytni mieszkańcy tego regionu trudnili się uprawą winorośli i przetwarzali zebrane plony, otrzymując z nich wyróżniające się doskonałym smakiem wina komponujące się z wieloma potrawami. Bałkany to jednak region bardzo burzliwy politycznie, co przez wieki wpływało na wielkość i jakość prowadzonej tam produkcji. Zmienność religijna i obce wpływy nie zawsze wspierały rozwój lokalnego winiarstwa. Obecnie bułgarska produkcja wina przeżywa niezaprzeczalny rozkwit, dlatego też warto zapoznać się z oferowanymi przez nią trunkami.
Charakterystyka bułgarskich win
Wina dzielone są przede wszystkim ze względu na pochodzenie, kolor i dominujący smak. Wśród trunków bułgarskich tradycyjnie wskazuje się na wina białe, wina różowe i wina czerwone. Oprócz tego warto zaznaczyć, że obok tradycyjnych win krajowych, hoduje się tam także inne szczepy winorośli o obcej prominencji.
Najbardziej cenionymi winami są: Melnik, Mawrud, Pamid oraz Dimijat. Wino Melnik powstaje ze szczepu winorośli rosnących w południowo-zachodnim krańcu państwa. Posiada ono wytrawy smak i aromat, a przy tym doskonale komponuje się z daniami składającymi się z czerwonego mięsa, serów i dziczyzny. Drugi z wymienionych trunków wzbogaci smak przyrządzonych grzybów i pieczonych mięs, a nuta owoców leśnych zachwyci nawet najbardziej wymagających koneserów. Wino Pamid to odpowiednia propozycja dla tych, którzy w lampce tego napoju szukają orzeźwienia i świeżości. Natomiast wino Dimijat to wytrawne białe wino stołowe o świeżym smaku i bukiecie zapachowym. Ponieważ nie jest zbyt mocne i ciężkie, to jest ono przeznaczone do codziennego spożywania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze