Jak zaparzyć idealną herbatę?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuParzenie herbaty na pierwszy rzut oka nie wydaje się być niczym trudnym. Jednak nieumiejętnie sporządzony napar okaże się gorzki i niesmaczny. Aby dowiedzieć się, jak zrobić idealną herbatę, możesz spojrzeć na opakowanie produktu, gdzie znajdować się powinny informacje na temat czasu i temperatury parzenia, lub zapoznać się z poniższymi radami.
Herbata czarna i darjeeling
Herbata czarna jest bogatym źródłem kofeiny, dzięki czemu skutecznie pobudza nas do działania. Co więcej, działa korzystnie na układ trawienny i krwionośny. Herbatę czarną należy parzyć w temperaturze 96–99°C przez 3–5 minut. Jeżeli dodajesz do niej mleko i cukier, przygotowuj napar przez 5 minut. W przypadku herbaty darjeeling, temperatura pozostaje niezmienna, jednak czas parzenia wynosić powinien 2 minuty.
Herbata zielona i biała
Herbata zielona wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów ciała. Zawiera witaminy A, B, B2, C, liczne minerały i mikroelementy. Stymuluje ona krążenie i zabezpiecza przed zawałem serca. Usprawnia pamięć i koncentrację, a dzięki teinie – pobudza. Herbatę zieloną najlepiej zalać wodą w temperaturze 70–80°C, czyli odczekać kilka minut po zagotowaniu się wody w czajniku. Idealny smak uzyskuje ona po 1–2 minutach parzenia. Zieloną herbatę chińską zaparzaj jednak nieco dłużej – przez 3–4 minuty.
Herbatę białą najlepiej zaparzać w temperaturze 80–88°C od 30 sekund do 2 minut. Warto spożywać ten gorący napój, gdyż zawiera mnóstwo prozdrowotnych właściwości – działa antymutagennie, nawilżająco, przeciwutleniająco i odmładzająco. Co więcej, pomaga likwidować zmęczenie umysłowe i świetnie wpływa na koncentrację.
Herbata oolong i rooibos
Nieco mniej znanym rodzajem naparu jest herbata oolong, pochodząca z Chin i Tajwanu. Uchodzi tam za jedną z najszlachetniejszych herbat i nazywana jest półfermentowaną lub, w Polsce, czerwoną. Napój ten zawiera znaczne ilości taniny i katechin, natomiast jest ubogi w kofeinę. Jak wskazują badania, codzienne wypijanie co najmniej połowy filiżanki tego naparu może zmniejszyć ryzyko wysokiego ciśnienia tętniczego nawet o połowę. Sposób zaparzania zależy od jej gatunku, jednak najczęściej wystarczą 3 minuty w temperaturze ok. 95°C.
Herbatę rooibos najlepiej parzyć w temperaturze ok. 95°C przez 3–8 minut. Nie zawiera ona kofeiny, za to dostarcza organizmowi minerałów i przeciwutleniaczy. Okazuje się pomocna przy bólach głowy, kłopotach żołądkowych i jelitowych. Działa rozkurczowo, uspokajająco i poprawia nastrój. Ponadto, stymuluje układ odpornościowy, przemianę materii, reguluje poziom cukru we krwi i hamuje proces starzenia się organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze