Jak parzyć herbatę?
BEATKA • dawno temuParzenie herbaty to niemalże rytuał. Żeby herbata była smaczna, należy poznać tajniki jej zaparzania. Odpowiednia woda, czajniczek, sitko, zaparzacze lub podgrzewacze – to wszystko ma wpływ na smak herbaty. To, ile łyżeczek suszu wsypać, jak gorącą wodą zalewać oraz jak długo zaparzać zależy od rodzaju herbaty. Najpopularniejsza jest herbata czarna. Herbaty zielona i czerwona wykazują dużo właściwości zdrowotnych. Najmniej znanym gatunkiem herbaty jest herbata żółta.
Akcesoria do parzenia herbaty
Większość ludzi obywa się bez akcesoriów do parzenia herbaty. Wystarczy im kubek i łyżka. Jednak osoby pragnące wydobyć z herbaty prawdziwy smak powinny zaopatrzyć się w sitko, zaparzacze i podgrzewacze. Sitko pozwala szybko wyjąć liście po zaparzeniu herbaty – im większe sitko, tym lepiej, gdyż liście będą mogły swobodnie się rozwinąć. Zaparzacze są alternatywą dla sitka – im większe, tym lepsze. Podgrzewacz sprawia, że herbata dłużej trzyma temperaturę.
Czy woda ma znaczenie podczas zaparzania herbaty? Oczywiście. Najlepsza jest woda miękka, w której jest mało wapnia. Ponieważ z kranów przeważnie leci woda twarda, do parzenia herbaty najlepiej jest używać wody mineralnej, niegazowanej. Można też używać specjalnych filtrów do wody. Wodę należy gotować do uzyskania tzw. „białego wrzenia”. Warto odpowiednio dawkować susz, gdyż wsypanie zbyt dużej ilości herbaty sprawi, że będzie ona niesmaczna.
Herbatę warto zaparzać w czajniczku. Jednak przed wsypaniem herbaty należy ogrzać czajniczek. W tym celu należy przepłukać czajniczek wrzątkiem. Filiżanka herbaty w zimowy wieczór doskonale rozgrzewa.
Parzenie rodzajów herbaty
Herbata czarna jest najczęściej pitą herbatą w Polsce. Oczywiście, najprostszym sposobem jest zaparzyć herbatę ekspresową, ale czy najsmaczniejszym? Odmierzamy jedną łyżeczkę czarnej herbaty sypanej na filiżankę i wsypujemy do wcześniej ogrzanego czajniczka. Zalewamy gorącą wodą (mającą temperaturę około 95 stopni Celsjusza) i przykrywamy. Parzymy około 5 minut. Sposób parzenia herbaty czerwonej przypomina parzenie herbaty czarnej. To znaczy, herbatę czerwoną należy zalać wrzątkiem (woda o temperaturze około 95 stopni Celsjusza) i przykryć na 7 minut. Do jednej filiżanki wystarczy wsypać jedną łyżeczkę herbaty.
Herbata zielona wymaga wody o niższej temperaturze, dlatego nie można zalewać jej wrzątkiem. Najlepiej jest zalać ją wodą mającą około 70–80 stopni Celsjusza. W tym wypadku na jedną filiżankę potrzebujemy półtorej łyżeczki suszu. Herbatę zieloną parzy się krócej niż czarną, ponieważ tylko 2–3 minuty. Dłuższe parzenie spowoduje, że herbata nabierze niesmacznej goryczy. Podobnie jak z herbatą zieloną, postępujemy z herbatą białą. Półtorej łyżeczki na filiżankę należy zalać wodą o temperaturze 70–80 stopni Celsjusza. Parzymy około 7 minut. Mało popularna w Polsce jest herbata żółta. Tę herbatę można parzyć tylko raz. Do tego celu należy użyć wody o temperaturze 90 stopni Celsjusza.
Słodzenie herbaty zabija jej smak i właściwości. Dlatego też lepiej i znacznie zdrowiej jest ją pić bez cukru. Można dodać do niej cynamonu, imbiru lub kardamonu. Niektórzy lubią pić herbatę na sposób angielski, to jest herbatę z mlekiem. W odróżnieniu od kawy z mlekiem, gdzie mleko wlewa się do kawy, w wypadku herbaty należy herbatę wlać do mleka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze