Ćwiczenia na poprawę wzroku
ALICJA • dawno temu • 5 komentarzyPraca przed komputerem psuje wzrok – banał? A co robisz w kierunku ochrony wzroku? Dla tych, którzy chcą poprawić ostrość widzenia oraz zatrzymać postępującą wadę wzroku, proponujemy ćwiczenia dla oczu według metody dr Batesa.
Metoda Batesa
W latach 20. XX wieku dr William Bates opublikował pracę traktującą o naturalnej metodzie leczenia wzroku. W czasie wieloletnich badań nad jakością widzenia doszedł do ciekawych i kontrowersyjnych wniosków. Stwierdził bowiem, że zarówno krótkowzroczność jak i nadwzroczność są spowodowane zbyt słabymi mięśniami gałki ocznej. Jego zdaniem wady wzrokunie są skutkiem złej akomodacji soczewki, ale nieprawidłowej zmiany kształtu całej gałki ocznej, za którą odpowiadają mięśnie oka. Konkludując, wzmocnienie mięśni gałek ocznych, przyniesie poprawę jakości widzenia.
Wydajność mięśni gałki ocznej, zdaniem dr Batesa, jest w dużej mierze uzależniona od prowadzonego trybu życia (zwłaszcza stresu) i przebytych chorób. Stąd leczenie wad wzroku uznał za bezsensowne, jeśli nie jest połączone z jednoczesną zmianą stylu życia. Jego holistyczne podejście do leczenia wad wzroku, a także nazywanie okularów szkodliwą protezą dla oczu, budziły sprzeciw środowisk medycznych. Dr Bates dowodził natomiast, że noszenie okularów jest głównym powodem postępowania wady wzroku, ponieważ moc optyczna oka ciągle się zmienia i dobranie idealnych okularów jest niemożliwe, a źle dobrane soczewki jedynie pogłębiają wadę. Poza tym okulary korekcyjne sprawiają, że mięśnie oka nie muszą się "wysilać" i tym samym powodują osłabienie zdolności akomodacji oka, wiotczenie, a nawet zanik mięśni gałek ocznych.
Niezależnie ile zarzutów padło pod adresem tej teorii, ćwiczenia oczu według metody dr Batesa, pomogły wielu osobom poprawić jakość widzenia.
Ćwiczenia oczu
Ćwiczenia na oczy powinny być wykonywane powoli i dokładnie. Należy zadbać o rozluźnienie całego ciała. Oddech podczas wykonywania ćwiczeń powinien być miarowy, spokojny i głęboki. Przed rozpoczęciem treningu rozmasuj kark, wykonaj proste ćwiczenia rozciągające ciało i umyj ręce.
Stań prosto i zamknij oczy. Weź głęboki wdech, wykonaj skłon i zatrzymaj się przez chwilę w tej pozycji. Następnie wyprostuj się, wypuść powietrze i otwórz szeroko oczy. Zamrugaj kilka razy, poruszaj gałkami ocznymi w różne strony i powtórz ćwiczenie jeszcze 9 razy.
Biorąc głęboki wdech, patrz na czubek swojego nosa, a robiąc wydech, na najbardziej odległy punkt otoczenia. Wykonaj to ćwiczenie 10 razy.
A teraz ćwiczenie rozgrzewające mięśnie gałki ocznej. Wykonaj je 3–4 razy. Patrz po skosie: najpierw skieruj wzrok maksymalnie do góry i w lewo, a następnie przenieś maksymalnie w dół na prawo. Zmień strony. Na koniec poruszaj gałkami w górę i w dół, na prawo i lewo.
Stań przed oknem i skieruj twarz na słońce. Zamknij oczy i poczuj, jak promienie słoneczne wnikają pod powieki. Następnie kręć powoli głową (nieznacznie w prawo, a potem w lewo) przez 2–3 minuty, ale nie więcej niż 5 minut. Na koniec otwórz powoli oczy często mrugając. Pozostań w rozluźnionej pozycji jeszcze przez chwilę. To ćwiczenie nazywane jest naświetlaniem – inaczej solaryzacją.
Na koniec jedno z najbardziej znanych ćwiczeń oczu wg metody dr Batesa – palming. Usiądź przy biurku i oprzyj łokcie o blat. Nie garb się. Wnętrzem dłoni zasłoń otwarte oczy, odcinając im dostęp do światła. Postaraj się przywołać miłe wspomnienie i odtworzyć towarzyszące mu obrazy. Oddychaj głęboko. Otwórz oczy i zamrugaj. Następnie zamknij powieki i rozluźnij łuk brwiowy. Powoli przesuwaj gałki oczne w prawo i w lewo, i tak pięć razy. Na koniec ćwiczenie polegające na śledzeniu ruchu ołówka. Zakryj jedno oko dłonią, a drugą unieś ołówek na wysokość odsłoniętego oka. Zataczaj ołówkiem kółka, nie odrywając wzorku od grysiku. Zmień kierunek zataczania kółek. Ponownie Wykonaj to ćwiczenie dla drugiego oka.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze