Kobiece dolegliwości
OLGA CHOJNACKA • dawno temuLatem jesteÅ›my szczególnie narażone na choroby ukÅ‚adu moczowo- pÅ‚ciowego. UpÅ‚awy, Å›wiÄ…d, bakteryjne zakażenie pochwy, drożdżyca oraz infekcje pierwotniakowe to problem okoÅ‚o 33% kobiet, a w okresie menopauzy nawet 44%. Sprzyja temu wysoka temperatura, która w połączeniu z syntetycznymi strojami sprawia, że nasze ciaÅ‚o nie oddycha. Niebezpieczne sÄ… także publiczne kÄ…pieliska, sauna, mokre rÄ™czniki i wilgotne gÄ…bki. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Latem jesteśmy szczególnie narażone na choroby układu moczowo- płciowego. Upławy, świąd dróg rodnych, bakteryjne zakażenie pochwy, drożdżyca oraz infekcje pierwotniakowe to problem około 33% kobiet, a w okresie menopauzy nawet do 44%. Sprzyja temu wysoka temperatura, która w połączeniu z syntetycznymi strojami sprawia, że nasze ciało nie oddycha. Niebezpieczne są także publiczne kąpieliska, kąpiel w rzece czy jeziorze, a nawet relaks w saunie. Siedliskiem groźnych bakterii czy drożdżaków są także mokre ręczniki i wilgotne gąbki. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy już dziś pomyśleć o sobie.
Choroby układu moczowo- płciowego
grzybica pochwy - najczęściej wystÄ™pujÄ…ca choroba, która dotyka okoÅ‚o 75% kobiet jednorazowo, a u 45–50% ma charakter nawrotowy. Charakterystyczne objawy to Å›wiÄ…d, pieczenie, upÅ‚awy w postaci grudek, ból podczas współżycia i oddawania moczu. W leczeniu stosuje siÄ™ leki przeciwgrzybicze. Konieczna jest wizyta u ginekologa.waginoza bakteryjna (bakteryjne zakażenie pochwy BV) - bardzo czÄ™sto przebiega bezobjawowo i nieleczona ustÄ™puje. Bywa jednak i tak, że pojawiajÄ… siÄ™ upÅ‚awy o charakterystycznym rybim zapachu. W przeciwieÅ„stwie do grzybicy nie wystÄ™puje ból ani pieczenie. Nieleczona waginoza może prowadzić do bardzo poważnych powikÅ‚aÅ„ — poronienie, zbyt szybkie pÄ™kniÄ™cie bÅ‚on pÅ‚odowych i przedwczesny poród, zapalenie bÅ‚ony Å›luzowej, macicy, przydatków, nawracajÄ…ce zapalenia dróg moczowych. W wypadku tej choroby stosuje siÄ™ kuracjÄ™ antybiotykowÄ… oraz leki miejscowe.drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu - najczęściej wystÄ™puje u kobiet w wieku od 16 do 30 lat. Infekcja ta wywoÅ‚ana jest przez grzyby, które atakujÄ… bÅ‚ony Å›luzowe pochwy i sromu. Najczęściej przyczynia siÄ™ do tego niewÅ‚aÅ›ciwa higiena lub irygacja pochwy. Najpowszechniejsze objawy to pieczenie, swÄ™dzenie w okolicach narzÄ…dów pÅ‚ciowych, czÄ™ste oddawanie moczu, grudkowate upÅ‚awy o biaÅ‚ym zabarwieniu. Może pojawiać siÄ™ także ból podczas stosunku lub tuż po nim. Zdarza siÄ™ też, że podczas tej infekcjo nie wystÄ™pujÄ… żadne objawy. Ze wzglÄ™du na podobieÅ„stwo objawów w innych chorobach narzÄ…dów pÅ‚ciowych, należy wykonać badanie przesiewowe, aby jednoznacznie stwierdzić rodzaj infekcji.

Czynniki sprzyjające występowaniu grzybicy narządów płciowych:
wilgoć,ciepÅ‚o,nieodpowiednia bielizna ze sztucznych, nieprzepuszczajÄ…cych materiałów,stosowanie perfumowanych i zawierajÄ…cych barwniki kosmetyków do higieny intymnej,zażywanie antybiotyków, kortykosteroidów, leków immunosupresyjnych,cukrzyca, AIDS,niewÅ‚aÅ›ciwa dieta, która sprzyja nawrotom choroby — należy wyeliminować cukry, produkty zawierajÄ…ce drożdże oraz pleÅ›nie (sery, grzyby, piwo, wino, ocet, soki owocowe).
Profilaktyka
Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej kobiety znajduje się około 100 różnych bakterii, a wśród nich najwięcej jest pałeczek kwasu mlekowego tzw. Lactobacillus, które są odpowiedzialne za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy i stanowią naturalną ochronę antybakteryjną. W aptekach dostępne są rozmaite probiotyki, których niewątpliwą zaletą jest to, że występują w postaci kapsułek przyjmowanych doustnie, bez konieczności aplikowania ich dopochwowo. Wśród nich wyróżnić można np. LaciBios feminę. Preparat zawiera dwa szczepy bakterii kwasu mlekowego Lacidobacillus rhamnosus GR-1 oraz Lactobacillus reuteri RC- 14. Przyjmowanie probiotyków zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii i grzybów będących przyczyną infekcji oraz wzmacnia barierę ochronną pochwy i zapewnia prawidłowe pH.
Źródło: materiały prasowe www.kostrzewapr.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze