Dolegliwości w ciąży
PATRYCJA • dawno temuChoć ciąża nie jest chorobą, to wystawia organizm na ciężką próbę. Przebieg ciąży bywa różny. Niektórym kobietom najbardziej we znaki daje się pierwszy trymestr ciąży, ze względu na poranne nudności. Gdy miną początkowe dolegliwości, pojawiają się kolejne. Zgaga, zaparcia, skurcze łydek, obrzęki i nadciśnienie ciążowe to typowe dolegliwości w czasie ciąży. Sięgnij po domowe sposoby na problemy w ciąży, aby poczuć się komfortowo. Pamiętaj, że twoje samopoczucie podziela maleństwo.
Nudności w ciąży
Jaki sposób na nudności w ciąży jest najlepszy? Specjaliści zalecają zmniejszyć porcje spożywanych pokarmów, a w zamian za to zwiększyć częstotliwość posiłków. Taka metoda zdecydowanie ułatwia trawienie. Należy unikać tych zapachów, które powodują mdłości. Wystrzegaj się perfumerii i drogerii, a gruntowne porządki z użyciem żrących środków czystości pozostaw partnerowi. Wzbogać dietę o produkty węglowodanowe. Przegryzaj w ciągu dnia krakersy i sucharki. Na śniadanie jedz płatki śniadaniowe. Dobrze ci zrobią sałatki owocowe i warzywne. Nie jedz owoców na noc, gdyż organizm może nie zdążyć z przetworzeniem fruktozy w energię. Spożywaj duże ilości płynów, najlepiej wodę mineralną niegazowaną, soki warzywne i herbatki imbirowe. Nie zamykaj się w czterech ścianach. Zażywanie świeżego powietrza dobrze ci zrobi.
Zaparcia i zgaga w ciąży
Domowe sposoby na zgagę to m.in. spanie z głową uniesioną wyżej niż reszta ciała, powstrzymywanie się od jedzenia przed snem, unikanie tłustych pokarmów, czekolady, mięty i cytrusów. Tymczasową ulgę może przynieść spożywanie mleka i produktów mlecznych. Staraj się nie pić w trakcie posiłku, a między posiłkami. Jedz częściej, ale mniejsze porcje.
A co na zaparcia w ciąży? Przede wszystkim błonnik, który znajdziesz w produktach zbożowych. Jedz otręby, pieczywo razowe, owsiankę, warzywa i owoce. Pomocne są również kefiry, maślanki i jogurty. Pij dużo płynów. Podobnie jak w przypadku nudności, najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, a także soki warzywne i owocowe. Gdy dolegliwości nasilą się, sięgnij po siemię lniane oraz suszone śliwki. Nie zaniedbuj codziennych spacerów. Aktywność ruchowa jest jak najbardziej wskazana. Unikaj produktów wzdymających (grochu, fasoli kapusty itp.) oraz potraw smażonych. Jedzenie słodyczy to nie najlepszy pomysł w przypadku zaparć. Kategorycznie zabronione jest picie herbatek przeczyszczających w ciąży lub zażywanie innych preparatów przyspieszających wypróżnienie, gdyż mogą wywołać przedwczesny poród.
Skurcze łydek w ciąży, nadciśnienie ciążowe i obrzęki
Obciążone i nieodpowiednio pielęgnowane nogi mogą odmówić posłuszeństwa. Dlatego w czasie ciąży zwróć na nie szczególną uwagę. Jeśli dokuczają ci skurcze nóg w ciąży, prawdopodobnie brakuje ci magnezu. Uzupełnij jego niedobory spożywając rośliny strączkowe, zielone warzywa, orzechy oraz pełnoziarniste pieczywo. Sięgnij po bogate w wapń produkty mleczne. Dostarcz do organizmu produkty zawierające potas (np. pomidory), który powstrzyma mięśnie od skurczu. Co więcej, potas obniża ciśnienie krwi. Przyda się również witamina C, która uszczelni naczynia krwionośne, poprawiając krążenie, a co za tym idzie niwelując skurcze i obrzęki. Jedz produkty zawierające kwasy omega-3, np. ryby.
Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli podwyższone ciśnienie będzie się utrzymywać lub ciśnienie przekroczy normę 140/90 mmHg. Udaj się do specjalisty w przypadku wystąpienia obrzęku twarzy lub rąk, albo wtedy, gdy dolegliwości staną się na tyle dokuczliwe, że będą dezorganizować ci dzień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze