Drętwienie w ciąży
BEATKA • dawno temuPierwsze objawy ciąży są wszystkim znane – brak okresu, poranne mdłości, wymioty w ciąży, senność w ciąży itp. Objawem ciąży jest też drętwienie kończyn – rąk lub nóg. Drętwienie pojawia się na skutek obrzęków w ciąży. W organizmie kobiety ciężarnej zatrzymywana jest woda. Stąd obrzęki. Drętwienie nie jest niebezpieczne, za to nieprzyjemne. W związku z tym warto walczyć z tą dolegliwością. Pomocne będą domowe sposoby na drętwienie.
Przyczyny drętwienia kończyn w ciąży
Dolegliwości ciążowe potrafią skutecznie uprzykrzyć życie kobiecie. Niestety, lista dolegliwości jest długa. Żeby pozbyć się dolegliwości, warto poznać ich przyczyny. Organizm kobiety w ciąży ulega gwałtownym zmianom. Jedną z nich jest burza hormonalna. Hormony w ciąży spełniają różne role, głównie przygotowują organizm kobiety do późniejszego porodu i karmienia piersią. Niektóre hormony odpowiadają za zatrzymanie wody w organizmie. W ten sposób organizm przygotowuje się do porodu. Niestety, przez zgromadzenie wody w organizmie kobiecie dokuczają obrzęki – głównie są to obrzęki nóg, stóp i dłoni.
Zazwyczaj obrzęki są najsilniejsze pod wieczór i ustępują po nocy. Jeżeli tak się nie stanie, być może przyczyną spuchniętych nóg w ciąży jest stan przedrzucawkowy, inaczej zatrucie ciążowe. Stan przedrzucawkowy stanowi duże zagrożenie dla dziecka i matki. Konieczny jest szybki kontakt z lekarzem. Duże obrzęki uciskają nerwy prowadzące do nóg i rąk. Uciski w obrębie nadgarstków wywołują drętwienie dłoni i palców. Ta dolegliwość bywa objawem zespołu cieśni nadgarstka. Obrzęk nóg w trzecim trymestrze ciąży jest spowodowany uciskiem naczyń krwionośnych przez powiększoną macicę. Długo utrzymujący się obrzęk jest przyczyną drętwienia nóg.
Te nieprzyjemne objawy nasilają się nocą. Wówczas kobieta pozostaje przez pewien czas w jednej pozycji. Drętwienie wywołuje niepokój, choć nie zagraża zdrowiu lub życiu dziecka czy kobiety. Drętwienie rąk w ciąży dokucza zazwyczaj kobietom, które często pracują nadgarstkami (np. podczas pracy na komputerze).
Sposoby na drętwienie kończyn
Tę nieprzyjemną dolegliwość można zdecydowanie zmniejszyć. Należy zadbać o odpowiedni odpoczynek. Kobieta w ciąży musi co pewien czas zmieniać pozycję ciała, żeby nie dopuścić do pogorszenia krążenia. Długie stanie, chodzenie lub siedzenie z założoną nogą utrudnia krążenie krwi. W związku z tym warto robić sobie regularne przerwy podczas wykonywanej czynności. Żeby usprawnić krążenie krwi, należy położyć się z uniesionymi nogami. Stopy muszą znaleźć się powyżej linii serca.
Kobiety w zaawansowanej ciąży powinny przyjmować w nocy odpowiednią pozycję. Najbardziej optymalna jest pozycja na lewym boku. Takie ułożenie ciała zmniejsza ucisk macicy na żyłę główną. Nadgarstki powinny leżeć poniżej tułowia. Równie ważna jest dieta w ciąży. Kobieta ciężarna powinna zrezygnować z soli. Pożywienie powinno dostarczać magnezu i witaminy B6. W jadłospisie warto uwzględnić ryby, mleko, pestki dyni, kakao. Należy pamiętać, że kawa i herbata wypłukują cenne minerały z organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze