Krwawienie po cesarce
BEATKA • dawno temuPoród zawsze jest dla kobiety wyzwaniem. Przyszłe mamy cieszą się, że już tak niewiele dzieli je od możliwości wzięcia na ręce ich dziecka. Niemniej jednak, wizja porodu może przerażać. Poród silami natury różni się od porodu przez cesarskie cięcie. Różne są też dolegliwości, które kobiety odczuwają po porodzie. Lekarz przed porodem uświadomi kobietę, co ją czeka i z czym będzie musiała się zmierzyć. Specjalista doradzi, jak poradzić sobie z dolegliwościami po porodzie.
Odchody połogowe
Zastanawiasz się, czy krwawienie po porodzie jest normalne? Nie wiesz, jak długo będziesz musiała się z tym męczyć? Czy brak krwawienia jest naturalny? Po cesarskim cięciu organizm przez jakiś czas wraca do siebie. Macica kurczy się podobnie, jak po porodzie naturalnym. Powracaniu macicy do kształtu sprzed ciąży może towarzyszyć ból. Szczególnie uciążliwe bywa to w trakcie karmienia piersią. Nie przejmuj się jednak, jest to naturalne. Równie podobnie jak po porodzie naturalnym, po cesarskim cięciu pojawia się krwawienie.
Czym jest krwawienie po porodzie? Z pochwy wydobywają się odchody połogowe, które wyglądają jak krwawienie miesiączkowe. Odchody połogowe mają kolor najpierw czerwony, później powoli się odbarwiają. Stają się różowe, brązowe i, w końcu, przeźroczyste. Krwawienia mogą utrzymywać się do czterech tygodni po porodzie. Wydzielanie odchodów połogowych po cesarskim cięciu jest mniej obfite niż po porodzie naturalnym. Niemniej jednak, jeżeli są niewielkie lub nie ma ich wcale, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza. Być może konieczne będzie zażywanie leków obkurczających macicę.
Dolegliwości po cesarce
Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego też gdy znieczulenie do porodu przestanie działać, możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Nacięcie na brzuchu może lekko boleć. Natężenie bólu jest zależne od różnych czynników. Jeżeli to nie była twoja pierwsza cesarka, ból będzie mniejszy. Natężenie bólu nie jest mniejsze u kobiet zdrowych i sprawnych fizycznie. Wszystko zależy też od indywidualnych predyspozycji. Niektóre panie dość szybko, bo już kilka godzin po porodzie, wstają i mogą się poruszać, inne z kolei potrzebują na to kilka dni.
Do cesarskiego cięcia z pewnością dostaniesz znieczulenie zewnątrzoponowe. Skutki znieczulenia bywają męczące. Przez kilka dni mogą utrzymywać się bóle głowy, bóle pleców, mrowienie, drętwienie nóg. Niekiedy kobiety dostają znieczulenie ogólne. Wówczas, po wybudzeniu mogą skarżyć się na nudności, wymioty, bóle głowy i gardła. Po cesarskim cięciu kobieta jest przeważnie osłabiona, a w jej płucach zalega wydzielina. Żeby się jej pozbyć, należy odkasływać dość energiczne. Nie jest to zbyt przyjemne, gdyż towarzyszy temu bolesne napinanie brzucha.
Po trzech dniach po cesarskim cięciu kobieta może już wykąpać się pod prysznicem. Blizna po cesarskim cięciu cały czas może o sobie przypominać – może lekko ciągnąć, swędzieć. Nie przejmuj się jednak. Dolegliwości z czasem będą się zmniejszać, aż znikną. Jeżeli podczas kaszlu rana cię boli, przyciśnij lekko do brzucha miękką poduszkę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze