Blizna po cesarskim cięciu
PATRYCJA • dawno temu • 1 komentarzGdy emocje po porodzie opadną, świeżo upieczona mama zaczyna odczuwać ból w miejscu nacięcia krocza. Jeśli urodziła w wyniku cesarskiego cięcia, ból pochodzi z rany pooperacyjnej. Co robić, żeby rana szybko się zagoiła a blizna była jak najmniej widoczna?
Cesarskie cięcie
Po obmyciu skóry brzucha środkiem antyseptycznym i obłożeniu sterylnymi kompresami wykonywane jest nacięcie. Jeśli poród przebiega spokojnie stosowane jest nacięcie poprzeczne nad wzgórkiem łonowym o długości ok. 15 cm. Tak wykonane nacięcie sprawia, że rana szybko się goi, a blizna jest mało widoczna. Nacięcie pionowe, od pępka do spojenia łonowego, wykonywane jest w sytuacji zagrożenia życia, gdyż pozwala na szybsze wyjęcie dziecka z brzucha matki. Niestety, taka rana goi się dłużej a blizna jest bardziej widoczna. Co więcej, przed kolejną operacją porodową niezbędne będzie wycięcie starej blizny.
Gojenie rany po cesarce
Na ranę pooperacyjną zostanie nałożony opatrunek. Trzeba uważać, aby go nie zamoczyć, w innym razie konieczna będzie jego zmiana. Standardowo opatrunek zmienia się po upływie doby. Po upływie 8 godzin od porodu możesz próbować wstać, korzystając z pomocy personelu lub kogoś z rodziny. Wstając przytrzymuj brzuch, aby zbyt gwałtownie go nie naprężyć. Bliznę należy przemywać gazikiem nasączonym 70-procentowym spirytusem. Nie zaleca się stosowania żeli i maści na blizny. Rana powinna zagoić się w ciągu tygodnia. Do tego czasu obserwuj ją uważnie i sprawdzaj, czy nie ma stanu zapalnego. Z kolejną ciążą należy wstrzymać się na rok lub dwa lata.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze