Jak przebiega cesarskie cięcie?
PATRYCJA • dawno temuGdy poród drogami natury stanowi zagrożenie dla zdrowia matki lub dziecka, wykonywane jest cesarskie cięcie. Głównym powodem lęku przed operacją jest niewiedza co do jej przebiegu. Spróbujemy rozwiać wasze wątpliwości i w skrócie przedstawić poród przez cesarskie cięcie krok po kroku.
Rola położnej
Kiedy przekroczycie szpitalne mury zajmie się wami położna. Zaprowadzi do sali, pomoże z depilacją miejsc intymnych, jeśli wcześniej tego nie zrobiłaś. Kolejnym zadaniem położnej jest założenie cewnika rodzącej. Tym kobietom, które mają skłonność do żylaków zakładana bywa opaska uciskowa.
Znieczulenie do porodu
Kolejnym etapem jest znieczulenie. Tym zajmuje się już anestezjolog. Dobiera dawkę i rodzaj znieczulenia. Podczas cesarskiego cięcia stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub znieczulenie podpajęczynówkowe. Lekarze dążą do tego, aby kobieta pozostawała przytomna podczas porodu i miały świadomość tego, co się dzieje. Ułatwia to im pracę i mogą lepiej kontrolować reakcję organizmu na podane leki. Po otrzymaniu znieczulenia stracisz czucie od pępka w dół.
Przebieg operacji
Czas na nacięcie. Wykonuje się je nad wzgórkiem łonowym. Ma niewielką długość, ok. 15 cm. Przecinane są powłoki brzuszne i pęcherz płodowy. Po wydobyciu malca z brzucha mamy odcinana jest pępowina i malec zabierany jest do mycia i badania. Tymczasem usuwane jest jeszcze łożysko. Ostatnim etapem porodu jest zszywanie, które zajmuje najwięcej czasu. Lekarz musi na nowo połączyć macicę, mięśnie i skórę. Po cesarskim cięciu musisz pozostać przez kilka dni w szpitalu. Przez pierwszą dobę nie będziesz jeszcze mogła wstać z łóżka, ale nie martw się. Personel pomoże ci zająć się dzieckiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze