Alkohol w ciąży
BEATKA • dawno temuPicie alkoholu w ciąży jest zabronione. Nawet najmniejsze jego ilości są szkodliwe dla dziecka znajdującego się w brzuchu mamy. Dawne przekonanie, że kieliszek wina do obiadu nie zaszkodzi, a nawet pomoże na anemię w ciąży, było błędne. Alkohol w ciąży prowadzi do powstania licznych powikłań ciążowych oraz wad wrodzonych u dzieci. Zespół Alkoholowy Płodu jest nieuleczalny, a dziecko musi zmagać się z jego konsekwencjami przez całe życie.
Skutki picia alkoholu w ciąży
Dieta matki ma znaczenie dla płodu. Wszystko, co trafia do organizmu kobiety, przedostaje się do organizmu dziecka. Przekonanie, że łożysko stanowi nieprzepuszczalną barierę, jest błędne. Nie istnieje coś takiego, jak bezpieczna ilość alkoholu w ciąży. Każda ilość alkoholu przenika przez łożysko i trafia do krwi dziecka. Po mniej więcej godzinie stężenie alkoholu we krwi dziecka jest identyczne, jak u matki.
Dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Picie alkoholu w tym czasie przez kobietę jest dużą nieodpowiedzialnością, mało tego, jest po prostu świadomym działaniem wywołującym zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży dochodzi do największej liczby poronień. Alkohol nie sprzyja jej utrzymaniu, a przeciwnie – wywołuje poronienia. Jeżeli dziecko przeżyje, prawdopodobnie będzie cierpiało na różne choroby, zaburzenia, deformacje.
Alkohol wypity w pierwszych trzech miesiącach ciąży:
- uszkadza mózg dziecka,
- spowalnia rozwój dziecka (rozwój intelektualny dziecka, fizyczny, psychiczny, emocjonalny),
- wywołuje choroby nerek, serca, wątroby,
- powoduje deformacje twarzy.
Zaburzenia w drugim trymestrze to przede wszystkim spowolnienie rozwoju mózgu malucha. Poza tym dochodzi do deformacji skóry, kości, zębów, mięśni i gruczołów. Na tym etapie ciąża nadal zagrożona jest poronieniem. W ostatnim trymestrze alkohol wywołuje przedwczesny poród, zaburza rozwój płuc i mózgu oraz upośledza rozwój wzrostu, wzroku i słuchu.
Zespół Alkoholowy Płodu
Zespół Alkoholowy Płodu to inaczej Fetal Alcohol Syndrome (FAS). Pod tym pojęciem kryją się wszystkie zaburzenia psychiczne i fizyczne, nieprawidłowości w rozwoju, dysfunkcje mózgu i inne pojawiające się schorzenia u dziecka. Przyczyną Zespołu Alkoholowego Płodu jest spożywanie przez kobietę w ciąży alkoholu. Nasilenie objawów FAS jest zależne od ilości wypitego w ciąży alkoholu. Zespół Alkoholowy Płodu nie musi ujawnić się od razu po urodzeniu. Niekiedy pierwsze objawy FAS dają o sobie znać, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole. Problemy w szkole, niemożność nawiązania kontaktu z rówieśnikami, trudności w nauce to typowe objawy FAS u dzieci w wieku szkolnym.
Inne objawy Zespołu Alkoholowego Płodu:
- mała waga urodzeniowa,
- zaburzenia wzrostu,
- problemy w rozwoju dziecka (rozwoju psychicznym, rozwoju intelektualnym, rozwoju fizycznym),
- małogłowie,
- problemy ze wzrokiem,
- choroby oczu (zez u dzieci, krótkowzroczność, szeroko rozstawione oczy, blisko osadzone oczy, opadające powieki),
- deformacje twarzy (spłaszczona twarz, krótki i zadarty nos, bardzo wąskie czoło, zbyt duże uszy, nieforemne małżowiny uszne, zniekształcenie warg, brak rynienki nad ustami),
- nierozwinięte paznokcie,
- nieforemna szyja, bardzo krótka szyja,
- problemy ze słuchem,
- zaburzenia mózgu,
- deformacje kości i stawów,
- choroby nerek, serca, narządów wewnętrznych,
- problemy z koordynacją wzrokowo-słuchową.
Dzieci z FAS mogą zmagać się z różnymi zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi – zbyt niska samoocena, nadmierna chwiejność emocjonalna, drażliwość, skłonności depresyjne. Zespół Alkoholowy Płodu decyduje o całym życiu dziecka, nawet w późniejszych latach. Wynikiem jego są zaburzenia seksualne, niski iloraz inteligencji, problemy w życiu społecznym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze