Co odczuwa mama w 34 tygodniu ciąży? Sprawdź
REDAKCJA • dawno temu34 tydzień ciąży to znak, że poród zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak dziecko przyjdzie na świat, musi zakończyć swój rozwój prenatalny. Oznacza to, że zarówno w jego, jak i w kobiecym organizmie nadal zachodzą intensywne zmiany. Sprawdź, co na tym etapie możesz odczuwać.
Końcówka ciąży dla wielu kobiet jest dość uciążliwa. Chociaż wynika to przede wszystkim z tempa wzrostu dziecka, istotną rolę odgrywa także wiele innych czynników, np. zwiększona resorpcja wody. Oto, czego możesz się spodziewać, gdy skończysz 34 tydzień ciąży.
Uciążliwe obrzęki
Na tak późnym etapie ciąży układ krwionośny jest dużo bardziej obciążony niż w początkowym okresie po zapłodnieniu. Skutkiem tego może być słabsze krążenie płynów w organizmie, co prowadzi do powstawania obrzęków. Chociaż najczęściej obejmują one dolne partie ciała (łydki, kostki, stopy), możesz odczuwać również sztywność palców oraz bóle w nadgarstkach.
Aby łagodzić dolegliwości, staraj się więcej odpoczywać z nogami uniesionymi do góry. Możesz także zafundować stopom kąpiel w chłodnej wodzie. Nie ograniczaj przy tym picia wody – zmniejszenie ilości płynów w diecie nie przyniesie ulgi.
Uwaga! Wieczorne obrzęki to typowa ciążowa dolegliwość, ale jeśli np. utrzymują się po długim odpoczynku, pojawiają się nagle lub są intensywne, nie można ich bagatelizować. W takiej sytuacji należy skontrolować ciśnienie tętnicze krwi – jeżeli wartość przekroczy 140/90, trzeba skontaktować się z lekarzem.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Stale powiększająca się macica wywołuje ucisk na żołądek, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wiele kobiet ciężarnych uskarża się na uciążliwe pieczenie w przełyku, czyli zgagę spowodowaną osłabieniem mięśni przełyku.
Jeżeli masz za sobą 34 tydzień ciąży i borykasz się ze zgagą, warto temu przeciwdziałać. Dobrym sposobem jest zmiana sposobu odżywiania: jedz mniejsze porcje, ale za to częściej. Ponadto unikaj produktów spożywczych, które zwiększają ryzyko zgagi, np.: napojów gazowanych, cebuli, kwaśnych owoców i warzyw. Po każdym posiłku za to sięgnij po kilka migdałów – pomagają regulować system trawienny.
Uwaga na zaparcia
Zaparcia to typowe dolegliwości ciążowe – szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Za ich powstawanie odpowiada m.in. progesteron, jeden z ciążowych hormonów, który jednocześnie ma działanie spowalniające pracę jelit. Nie bez znaczenia pozostaje również niska aktywność fizyczna, częsta u kobiet w ciąży.
Jeżeli masz trudności z wypróżnianiem, możesz poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Wprowadź do diety większą ilość produktów spożywczych zawierających błonnik (np. produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa). Pamiętaj przy tym o dostarczaniu odpowiedniej ilości wody, minimum 1,5 l dziennie.
Bolesne hemoroidy
Kobiety, które narzekają na zaparcia w ciąży, mogą jednocześnie borykać się z hemoroidami. To dolegliwość, której towarzyszy silny ból, świąd, a nawet krwawienie z odbytu w trakcie wypróżniania.
Aby im zapobiec, warto wprowadzić kilka drobnych zmian w codziennej diecie (włączyć więcej produktów zawierających błonnik, wypijać więcej płynów), a także dbać o regularne wypróżnienia. Jeżeli natomiast hemoroidy są bardzo uciążliwe, należy skontaktować się z ginekologiem, który może zlecić stosowanie maści działających miejscowo.
Uciążliwe bóle pleców
Bóle pleców, które pojawiają się mniej więcej po 20 tygodniu, przybierają na sile pod koniec ciąży. Wynika to z powiększania się brzucha, który utrudnia utrzymanie prawidłowej pozycji ciała.
Aby zminimalizować dolegliwości, staraj się zachować prawidłową postawę, czyli, mimo że instynkt podpowiada inaczej, nie wypychaj miednicy do przodu. Do siedzenia wybieraj krzesła z wygodnym oparciem. Zmień buty na wysokich obcasach na obuwie z płaską podeszwą. Postaraj się też więcej odpoczywać i unikaj wykonywania codziennych obowiązków w pochylonej pozycji (np. typowej podczas odkurzania).
Możliwa bezsenność
Wiele kobiet w końcówce ciąży uskarża się na bezsenność. Chodzi nie tylko o trudności w zasypianiu, ale też o nocne wybudzanie się i kłopoty z ponownym zaśnięciem. Przyczyn takiego stanu jest wiele.
l W środku nocy mogą cię budzić intensywne ruchy dziecka – płód staje się bardzo aktywny w godzinach nocnych.
l Coraz trudniej jest znaleźć odpowiednią i wygodną pozycję do spania.
l Przeszkadzają emocje: nie możesz spać, bo rozmyślasz o zbliżającym się porodzie i czekających cię zmianach.
Aby uniknąć trudności ze snem, wybierz odpowiednią pozycję – najlepiej na lewym boku. Jeżeli zaś nie ma przeciwwskazań, możesz przed pójściem spać wypić herbatę z melisy lub wziąć kąpiel w ciepłej (nie gorącej!) wodzie.
Uwaga na skurcze przepowiadające
Jeśli jesteś w 34 tygodniu ciąży, możesz odczuwać coraz częściej skurcze przepowiadające. W ten sposób macica cały czas przygotowuje się do porodu. Jak je rozpoznać? W przeciwieństwie do skurczów porodowych są nieregularne i ustępują po odpoczynku czy kompresie.
Wyżej wymienione objawy są typowe dla tego okresu ciąży. Jeżeli jednak odczuwasz niepokój, skontaktuj się z ginekologiem. Lekarz wykona badania i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze