Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży

8. Zmiany w organizmie kobiety ciężarnej
Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi wiele zmian, które są szczególnie dostrzegalne zaraz po rozwiązaniu ciąży. Warto wiedzieć, jakich zmian w wyglądzie ciała można się spodziewać po wydaniu dziecka na świat.

7. Rozstępy
Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne często dotykające kobiety ciężarne. Te poprzeczne pręgi powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry i dotyczą partii ciała, takich jak: brzuch, pośladki oraz biust. Można ograniczyć ten proces poprzez regularną pielęgnację skóry w trakcie całej ciąży.

6. Rozmiar biustu
W ostatnim trymestrze ciąży dochodzi do znaczącego powiększenia biustu u kobiety ciężarnej. Jest to związane z rozwinięciem się gruczołu mlecznego w obrębie piersi. Organizm przygotowuje się w ten sposób do procesu karmienia niemowlęcia.

5. Tkliwość piersiW momencie rozpoczęcia laktacji piersi kobiety mogą być bardzo tkliwe i obrzęknięte. Samo karmienie może również powodować silny dyskomfort. Objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni od momentu rozwiązania ciąży.

5. Tkliwość piersi
W momencie rozpoczęcia laktacji piersi kobiety mogą być bardzo tkliwe i obrzęknięte. Samo karmienie może również powodować silny dyskomfort. Objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni od momentu rozwiązania ciąży.

4. Opuchnięte ciało
W ostatnim trymestrze ciąży oraz kilka tygodni po jej rozwiązaniu obserwuje się [url=http://portal.abczdrowie.pl/nogi-w-ciazyopuchliznę w obrębie ciała kobiety]opuchliznę w obrębie ciała kobiety[/url], w szczególności w okolicy nóg. Jest to związane z nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie. Po kilku tygodniach od momentu zakończenia porodu organizm pozbywa się tego nadmiaru.

3. CellulitW organizmach kobiet ciężarnych może dochodzić do zastojów wodnych i limfatycznych. To z kolei może skutkować znaczącym pogłębieniem się zmian charakterystycznych dla cellulitu. Powrót do regularnej aktywności fizycznej po porodzie oraz przestrzeganie zasad racjonalnej diety może przyczynić się do redukcji skórki pomarańczowej.
Zdjęcie nóg / Shutterstock

3. Cellulit
W organizmach kobiet ciężarnych może dochodzić do zastojów wodnych i limfatycznych. To z kolei może skutkować znaczącym pogłębieniem się zmian charakterystycznych dla cellulitu. Powrót do regularnej aktywności fizycznej po porodzie oraz przestrzeganie zasad racjonalnej diety może przyczynić się do redukcji skórki pomarańczowej.

2. Nadmierne wypadanie włosówW okresie ciąży wzrasta poziom estrogenów w organizmie kobiety, a to z kolei warunkuje olśniewający wygląd włosów oraz ich niezwykłą gęstość. Po zakończeniu ciąży włosy wracają do dawnej formy, a nawet mogą w nadmiernej ilości wypadać. Proces ten ustępuje po kilku tygodniach.
Zdjęcie włosów / Shutterstock

2. Nadmierne wypadanie włosów
W okresie ciąży wzrasta poziom estrogenów w organizmie kobiety, a to z kolei warunkuje olśniewający wygląd włosów oraz ich niezwykłą gęstość. Po zakończeniu ciąży włosy wracają do dawnej formy, a nawet mogą w nadmiernej ilości wypadać. Proces ten ustępuje po kilku tygodniach.

1. Baby bluesSzacuje się, że mniej więcej 70% kobiet bezpośrednio po urodzeniu dziecka dotyka depresja poporodowa. Może to być związane z silnym wyczerpaniem organizmu, gwałtownymi zmianami poziomu hormonów we krwi, a także lękiem związanym z nową sytuacją. Na szczęście złe samopoczucie zazwyczaj mija po upływie kilku tygodni.

1. Baby blues
Szacuje się, że mniej więcej 70% kobiet bezpośrednio po urodzeniu dziecka dotyka depresja poporodowa. Może to być związane z silnym wyczerpaniem organizmu, gwałtownymi zmianami poziomu hormonów we krwi, a także lękiem związanym z nową sytuacją. Na szczęście złe samopoczucie zazwyczaj mija po upływie kilku tygodni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Ból krzyża w ciąży Czy joga jest dla dzieci? Pierwszy trymestr ciąży – jakich dolegliwości możesz się spodziewać? Mamo, chcę mieć pieska! Przekraczaj granice wyobraźni na wakacjach z zestawami LEGO® DUPLO® Mali Odkrywcy z Fisher Price® Choroby skóry w ciąży Małe jest piękne, ale duże jest... atrakcyjne! Bob’s your uncle, czyli po sprawie Karaoke – sposób na udany wieczór Jak uniknąć infekcji w szkole? Otyłość w ciąży – sprawdź, co ci grozi!

Popularne w tym tygodniu:

Pomysły na walentynkowy wyjazd, czyli gdzie zabrać drugą połówkę z okazji Święta Zakochanych?