Ciążowe sny - twoje i twojego dziecka
ISABELLE • dawno temuCo ciekawe, przeciętny człowiek przesypia około jedną trzecią swojego życia. Czas ten jednak wykorzystany jest w jak najlepszy sposób – służy organizmowi do przeprowadzenia niezbędnych procesów odnowy i wzrostu. Wielu psychologów dodaje, że sny są lustrem duszy człowieka, poprzez symbole i metafory odpowiadają na to, co aktualnie dzieje się w naszym życiu oraz na nasze marzenia. Z jednej strony sny związane są z codziennymi przeżyciami, a z drugiej często goszczą w nich obrazy i sytuacje nieznane – właśnie w ten sposób znać o sobie daje podświadomość. Z tego też powodu sny nie powinny być bagatelizowane. Także w ciąży.
Mamo, o czym śnisz?
To nie do końca prawda, że w czasie snu nasz mózg tylko odpoczywa, bowiem nadal czuwa i pracuje – zresztą może nawet jeszcze intensywniej niż na jawie. Co prawda nie odbiera bodźców ze świata zewnętrznego, ale zajmuje się porządkowaniem i katalogowaniem informacji zgromadzonych w ciągu dnia, rejestruje w pamięci to, czego się nauczyliśmy. I śni. Tymczasem, niezależnie od kraju i kultury sny przyszłych mam na całym świecie są bardzo do siebie zbliżone.
W pierwszym trymestrze ciąży w snach mam oczekujących na dziecko przeważnie pojawiają się małe zwierzątka, takie jak ptaszki, kotki, czy baranki, a także kwiaty. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne usilnie starają się wyobrazić sobie maluszka, mieszkającego w ich brzuchu.
Mniej więcej w czwartym miesiącu ciąży u wielu kobiet pojawiają się sny innego rodzaju, odzwierciedlające niepokój przyszłej mamy. W śnie takim np. mogą znajdować się w miejscu, z którego nie mogą się wydostać, czy uciec. Obrazy takie mogą odzwierciedlać uczucie bezradności, wyobcowania, a nawet strachu przed „nieznanym”. Kobieta zdaje sobie sprawę, że jest w ciąży i że wkrótce zostanie mamą, że czeka ją poród i wychowanie dziecka i że nie ma już odwrotu.
Gdy brzuch kształtuje się już w widoczny sposób, sny również ulegają modyfikacji. Często pojawiają się w nich budynki oraz samochody. Im bliżej do porodu, tym częściej przyszła mama śni o swoim dziecku – o spotkaniu z nim lub o próbie obejrzenia maluszka. Niekiedy śniąc zaglądają do niego przez szybę lub rozpinają brzuch niczym zamek błyskawiczny. Może i zabawne, ale to odwzorowuje stan psychiczny kobiety w ciąży. Jeśli zdarzają ci się takie senne marzenia, nie martw się. Po pierwsze nie jesteś sama. A po drugie to zupełnie normalne. Nawet jeśli boisz się siebie we własnym śnie, nie oznacza, że będziesz złą mamą lub zrobisz dziecku krzywdę. To tylko sny!
A ty, maleństwo w brzuszku – śnisz o czymś?
Wiele osób nie wierzy, że maleństwo w brzuchu coś w ogóle słyszy albo czuje. Nie wierzą w to głównie mężczyźni, bo oni nie czują – też do czasu – jak maluch się w środku porusza czy kopie mamę. Ale to nieprawda. Serduszko bije już w trzecim tygodniu, a mózg pracuje od drugiego miesiąca. Zatem? Od samego początku dzidziuś wszystko czuje, słyszy, na wszystko reaguje. Dlaczego nie miałoby być podobnie z odruchami sennymi?
Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, szybkie ruchy gałki ocznej, czyli faza REM, pojawia się u płodu już ok. 23 tygodnia ciąży. Jak więc widać, nawet tak maleńkie dziecko miewa już sny. Zastanawiasz się, o czym może śnić maluszek mieszkający w brzuchu mamy? O wielu rzeczach, np. o tym, co się dzieje w jego życiu płodowym, o nowych doświadczeniach, o zabawie pępowiną, o dźwiękach, które dobiegają do niego z zewnątrz, o strachu, zdenerwowaniu, zachwycie i innych silnych uczuciach, jakie przeżywa na co dzień. Nienarodzone dziecko doświadcza emocji oraz ma własne myśli, które znajdują ujście w marzeniach sennych, bo to przecież taki sam człowiek, jak ty!
Na koniec jeszcze ciekawostka. Tubylcy z Nowej Gwinei wierzą, że dziecko odbiera senne marzenia matki takim samym sposobem, jakim odnotowuje jej nastroje, czyli poprzez hormony. Według ich wierzeń, gdy członkowie rodziny zapadają w sen związani sznurem, to właśnie po nim transmitowane są marzenia senne. To może zabawne, ale nie da się ukryć, że coś w tym jest.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze