Karmienie piersią a ciąża
BEATKA • dawno temuCzy w ciąży można karmić piersią? Kobiety decydujące się na kolejną ciążę w czasie, gdy jeszcze mają laktację, są pełne wątpliwości. W jaki sposób karmienie piersią wpłynie na rozwijające się dziecko? Czy ciąża spowoduje zanik mleka matki?
Zalety karmienia piersią
Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety. Wiąże się on również z pewnymi wątpliwościami. Każda kobieta pragnie chronić swoje dziecko i nie chce mu zaszkodzić. W trakcie ciąży kobiecie dokuczają różne ciążowe dolegliwości. Przyszła mama musi zmierzyć się z porannymi mdłościami, wymiotami w ciąży, zawrotami głowy, sennością w ciąży itd. Czy w takim stanie można karmić piersią? Czy hormony ciążowe nie zablokują laktacji? Kobieta dba o dziecko w swoim brzuszku, ale przy tym również cały czas pamięta o malcu, którego karmi piersią.
Karmienie piersią pomaga wytworzyć specjalną więź między matką a noworodkiem i niemowlakiem. Mleko mamy dostarcza do organizmu dziecka wszystkich potrzebnych składników odżywczych, które są niezbędne do wzrostu i prawidłowego rozwoju dziecka. Często maluch pragnie dostać pierś po to, by poczuć bliskość mamy, a niekoniecznie zaspokoić głód. Mamina obecność, bliskość, dotyk, głos, zapach skóry dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i wspomagają jego prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny.
Ciąża i laktacja
Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży:
- wcześniejsze poronienie,
- wcześniejsze porody przedwczesne,
- stały i duży spadek wagi,
- plamienie,
- krwawienie w ciąży,
- przedwczesne skurcze,
- przedwczesne rozwarcie szyjki macicy.
Poza tym, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do karmienia. Pobudzanie brodawek i wydzielanie oksytocyny nie wywołuje poronienia ani przedwczesnego porodu. Dziecko znajdujące się w brzuszku mamy jest doskonale chronione, gdyż organizm kobiety zaspokaja przede wszystkim jego potrzeby.
Karmienie w ciąży zależy od wielu czynników. Kobieta będąca w ciąży może karmić piersią pod warunkiem, że nie jest w zagrożonej ciąży, wcześniej nie poroniła i nie urodziła wcześniaka. Kobieta musi uważnie wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez ciało. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy odstawić karmienie i skonsultować się z lekarzem. Jakie objawy powinny wywołać niepokój? Plamienie w ciąży, skurcze w ciąży, szybka utrata wagi przez kobietę (na początku drugiej ciąży).
Około drugiej połowy ciąży w organizmie kobiety rozpoczyna się syntetyzowanie mleka dla drugiego dziecka, które jeszcze znajduje się w brzuszku mamy. W wyniku tego dotychczasowe mleko matki może zmienić smak. Może też dojść do zmniejszenia ilości mleka w piersi kobiety – zmiana będzie nieduża. Tego typu zmiany mogą doprowadzić do tego, że dziecko samo zrezygnuje z piersi. Jeżeli jednak starszemu maluchowi nie będzie to przeszkadzać i nadal z zapałem będzie ssał pierś, wówczas po porodzie można przystawiać do piersi obydwoje dzieci.
Jeżeli martwisz się, że dla noworodka zabraknie pokarmu, to robisz to zupełnie niepotrzebnie. Ssanie brodawki pobudza produkcję mleka, dlatego im częściej dzieci są przystawiane do piersi, tym więcej pokarmu jest w piersiach. Karmienie piersią dwójki dzieci zapobiegnie zastojom mleka i nawałowi pokarmu. Podczas karmienia piersią bardzo ważna jest dieta matki karmiącej. Kobieta musi zadbać o swój sposób odżywiania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze