Pierwsze dziecko
PATRYCJA • dawno temuKiedy zajść w ciążę i urodzić pierwsze dziecko? Chłopczyk czy dziewczynka - kogo wolisz urodzić najpierw? Zobacz, jak odpowiedzieli na to pytanie brytyjscy nowożeńcy.
Kiedy pierwsze dziecko?
Coraz częściej kobiety decydują się na ciążę po 30. roku życia, choć z biologicznego punktu widzenia szczyt płodności przypada na wiek 20–25 lat. Niestety w tym wieku kobiety zazwyczaj nie są gotowe psychicznie na podjęcie roli mamy. Z przyjemnością rezygnują z pieluch na rzecz studiów i kariery zawodowej. Opamiętanie przychodzi po trzydziestce, gdy zegar biologiczny zaczyna mocno tykać. Rekordy w odkładaniu decyzji o ciąży biją Francuzki, które odsuwają urodzenie pierwszego dziecka nawet do czterdziestego roku życia. Niestety późna ciążawiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, wad genetycznych i powikłań poporodowych. Dlatego decyzji o rodzicielstwie nie ma co odkładać w nieskończoność. Jeśli chcesz urodzić zdrowe dziecko i zachować ładną sylwetkę, zdecyduj się na pierwsze dziecko zanim przekroczysz magiczną granicę 30 lat. Choć młodość biologiczna w porównaniu z przeszłymi latami wydłużyła się, podobnie stało się z listą dolegliwości poporodowych zarówno u matki, jak i dziecka. W przypadku pań, które panicznie boją się ciąży, pomocna będzie rozmowa z ginekologiem, mamą lub cieszącą się z macierzyństwa przyjaciółką. Oczywiście nic na siłę. Jeśli twój partner nalega na dziecko, a ty masz duże obawy i nie czujesz się gotowa na macierzyństwo, konieczna będzie szczera rozmowa i wzajemne zrozumienie.
Chłopczyk czy dziewczynka?
Jak informuje portal madeformums.com ¾ młodych rodziców chce, aby ich pierwsze dziecko było płci męskiej. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1289 nowożeńców z Wielkiej Brytanii. Aż 66% ankietowanych przyznało, że pragnie, aby pierwszy urodził się chłopiec. Powody decyzji były różne. Najwięcej, bo aż 53% par uzasadniało swoje pragnienie tym, że gdy chłopiec podrośnie będzie opiekował się młodszym rodzeństwem. 21% par zdecydowałoby się na syna z bardziej prozaicznego powodu — chęci przedłużenia rodu i przekazania dalej nazwiska. Zaledwie co piąta para przyznała, że chciałaby, aby ich pierwszym dzieckiem była córeczka. Spodziewają się po niej większej odpowiedzialności niż po chłopcu i dawania tym samym lepszego przykładu młodszemu rodzeństwu. Najbardziej szokującym wyznaniem było stwierdzenie przez 3% przebadanych nowożeńców, że nie chcą mieć córki w ogóle. Całe szczęście, ta grupa pozostała w zdecydowanej mniejszości. 58% nowożeńców wolałoby, aby drugie dziecko było płci żeńskiej. Tylko 16% ankietowanych odpowiedziało, że płeć dziecka jest dla nich obojętna. Ważniejsze, ich zdaniem, jest posiadanie zdrowego dziecka. Co nie oznacza, że pary, które preferują jedną z płci nie chcą tego samego! Jednak wyniki badania mogą budzić obawy o równość płci. Czy opracowywanie metod planowania płcidziecka nie są zbytnią ingerencją w naturę? Nie zamieniajmy małżeńskiego łoża w sklep z niemowlakami i nie nastawiajmy się na synka lub córeczkę. Trzeba pamiętać, że płeć to tylko predyspozycje do pewnego typu zachowań. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa wychowanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze