Ciąża po 40
URSZULA ROGALSKA • dawno temuDzisiejszy zwariowany, biegnący gdzieś świat powoduje, że planowanie dziecka nie zajmuje kluczowego miejsca w planach życiowych kobiety. Dzieje się tak dlatego, że inne stają się priorytety i osobom bez ustabilizowanej sytuacji życiowej, materialnej, mieszkaniowej itp. coraz trudniej zdecydować się na posiadanie potomstwa. Przychodzi wówczas czas, że pierworódkami zostają kobiety po 40. O czym należy pamiętać, odkładając zachodzenie w ciążę na ten wiek?
Szanse na zapłodnienie po 40 roku życia
Kobiecy organizm został tak stworzony, że okres płodności przypada na konkretny czas. Liczne badania podają, że najkorzystniej jest zachodzić w ciążę od 20 do 25 roku życia. Wówczas potencjał do zajścia w ciążę okazuje się najwyższy. Wydłużając ten czas, istnieje zwiększone ryzyko trudności z zapłodnieniem oraz wystąpienia wad płodu. Wszystko uwarunkowane jest potencjałem płodności kobiety, który nie jest stały, a nawet w określonym wieku zanika. Dlatego tak istotne jest uświadomienie sobie, że zbyt długie odwlekanie decyzji o dziecku może wydłużyć starania lub zwyczajnie ograniczyć je do 5%. Trzeba zatem uwzględnić wszystkie problemy z poczęciem wynikające z wydłużenia czasu pozostania matką.
Płodność po 40 roku życia
Kobieta po 40 roku życia wymaga bardzo specjalistycznie przeprowadzonych badań ginekologicznych w celu określenia stanu jakości jej komórek jajowych. Dzisiejsze badania potrafią już odpowiedzieć na różne pytania, np. ile jeszcze zostało czasu na możliwe zajście w ciążę? Dlatego też istotne jest wybranie odpowiedniego ginekologa, który określi jakość komórek jajowych, stwierdzi, ile kobieta przechodzi cyklów bezowulacyjnych i jak długo trwa u niej faza płodna – lutealna. Te wszystkie badania oraz inne pod kątem sprawdzenia, czy nie wystąpiły jakieś choroby kobiece pojawiające się wraz ze starzeniem się kobiety pozwalają realnie ukazać sytuację płodności po 40. Dzisiejsza medycyna pomimo różnych trudności związanych z naturą kobiety pomaga jej właśnie w coraz późniejszym czasie zajść w ciążę i cieszyć się potomstwem. Jednak taka ciąża uznana zostanie zawsze za ciążę wysokiego ryzyka. Wiek kobiety, ingerencja hormonalna lub wiele innych czynników powodują, że przez cały okres 9 miesięcy kobieta jest poddawana bardziej szczegółowym badaniom, jak to ma miejsce np. w dokładnych badaniach prenatalnych. W tym wieku kobiety istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia poronienia lub przedwczesnego porodu. Kobieta może również skarżyć się na silne dolegliwości ciążowe. U dziecka z późnej ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób typu zespół Downa czy też innych chorób o podłożu genetycznym. Warto zatem odpowiednio przygotować się do ciąży w tym wieku, poprzez przeprowadzenie badań przed ciążą oraz wybranie dobrego specjalisty, który pomoże kobiecie dojrzałej zajść w ciążę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze