Sauna w ciąży
BEATKA • dawno temuCo szkodzi w czasie ciąży? Ciąża jest szczególnym czasem, w którym kobieta powinna dbać o siebie. Oczywiście, ciąża to nie choroba, więc nie można traktować ciężarnej jak osoby obłożnie chorej. Kobieta w ciąży może uczestniczyć w normalnym życiu. Niemniej jednak musi mieć świadomość, że niektóre zachowania czy czynności, do tej pory korzystne, w jej stanie mogą zagrozić dziecku. Korzystanie z sauny jest zalecane i niezwykle przyjemne. Czy jednak ciężarna może pozwolić sobie na taką przyjemność?
Korzyści z korzystania z sauny
Każda kobieta, która pragnie skorzystać z sauny, musi wcześniej porozmawiać na ten temat z lekarzem. Dopiero specjalista będzie mógł trafnie ocenić, czy sauna nie zaszkodzi dziecku. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, kobieta musi bezwzględnie stosować się do jego zaleceń.
Korzyści z korzystania z sauny to przede wszystkim możliwość głębokiego relaksu i odprężenia. Jest to bardzo ważne w ciąży. Samopoczucie kobiety wpływa na jej dziecko. Zestresowana przyszła mama nie wyświadcza przysługi maluszkowi. Jeżeli jednak pani w ciąży jest zadowolona i zrelaksowana, jej maluszek również jest spokojny. Wypoczęty organizm jest dużo bardziej odporny na wirusy i bakterie niż organizm zestresowany i zmęczony. Jest to o tyle ważne, że leki w ciąży są przeważnie zabronione. Więc ewentualne przeziębienie czy grypa są niebezpieczne.
Zalety sauny dla organizmu są niezaprzeczalne. Sauna przyspiesza metabolizm. A im szybsza przemiana materii, tym lepsze usuwanie toksyn z organizmu. Tempo przemiany materii wzrasta na skutek mocnego pocenia się oraz lepszego ukrwienia. Kobietom w zaawansowanej ciąży często dokucza ból krzyża. Sauna umożliwia rozluźnienie napiętych mięśni, przez co ból pleców przygasa. Dla tych wszystkich pań, które zmagają się z bólami kręgosłupa, wskazany jest też pobyt na basenie.
Sauna w pierwszym trymestrze
Kobiety regularnie korzystające z sauny, jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, mogą nadal z niej korzystać. Jeżeli jednak panie zrobiły sobie większą przerwę przed ciążą, w pierwszym trymestrze nie powinny wracać na saunę. Pierwszy trymestr ciąży jest decydujący i dlatego korzystanie z sauny po długiej przerwie w tym okresie jest ryzykowne. Pierwsze objawy ciąży to pewna zmiana dla organizmu. Dolegliwości w ciąży, poranne mdłości, zachcianki w ciąży, powiększające się piersi, bóle w podbrzuszu. Organizm kobiety musi uporać się ze zmianami. Korzystanie z sauny będzie dla organizmu kolejnym szokiem, który może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet do poronienia.
Jeżeli więc pragniesz rozpocząć korzystanie z sauny w ciąży, zdecyduj się na to w drugim trymestrze. Poza tym, pamiętaj o konsultacji z lekarzem. Pierwszy pobyt w saunie powinien być krótki. Organizm musi być przyzwyczajany stopniowo. Ważne jest też to, by nie narażać organizmu na dodatkowy szok. Dlatego po wyjściu z sauny nie należy wskakiwać do zimnego basenu lub pod lodowaty prysznic.
Lekarze jednak rzadko pozwalają ciężarnym na korzystanie z sauny. W okresie ciąży należy unikać przegrzewania organizmu. Zbyt wysoka temperatura może przyspieszyć pracę serca, rozszerzyć naczynka i spowodować obniżenie ciśnienia. Wszystko to prowadzić może do problemów z krążeniem i pojawienia się żylaków. Poza tym wysoka temperatura może wywołać przedwczesne skurcze macicy, co w konsekwencji prowadzi do przedwczesnego porodu lub utraty dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze