Faworyzowanie dzieci
BEATKA • dawno temuWychowywanie dziecka wymaga wielu umiejętności. Dorosły musi być przyjacielem, sędzią, rozjemcą i rodzicem. Posiadanie gromadki dzieci to prawdziwe wyzwanie. Rodzice często nieświadomie popełniają poważny błąd wychowawczy – faworyzują jedno z dzieci. Być może jest ono zdolniejsze, grzeczniejsze niż jego rodzeństwo, ale nie upoważnia to rodziców do wyróżniania tylko jednego dziecka. I choć faworyzowanie dziecka jest trudne do przeoczenia, rodzice mają największe trudności, by przyznać się do błędu.
Przyczyny faworyzowania dziecka
Błędy wychowawcze popełniają wszyscy rodzice. Dorośli powinni jednak umieć się do nich przyznać i je naprawić. Z tym jednak trudniej. Większość dorosłych przekonana jest o swojej nieomylności. Jednym z częstszych problemów w rodzinie jest faworyzowanie jednego dziecka. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Niekiedy bardziej wyróżniane są dzieci, które w młodości często i poważnie chorowały. Najbardziej rozpieszczone dzieci to te najmłodsze. Do faworytów należą też dzieci wyróżniające się urodą lub talentem.
O tym czy dane dziecko zyska większą sympatię rodziców, świadczy też jego charakter. Dzieci, które są otwarte i komunikatywne, szybciej zaskarbią sobie łaski, niż te, które są zamknięte i nieśmiałe. Dzieci z charakterem są przeważnie śmiałe i częściej okazują uczucia. Rodzic może nieświadomie wyróżniać je gestem, częstszym uśmiechem lub przytuleniem. Dzieci zamknięte w sobie trudniej okazują uczucia, ale to nie znaczy, że ich nie mają. Dystans między nimi a rodzicami tylko pogłębia ich nieśmiałość.
Jak poznać, że dziecko jest oczkiem w głowie rodziców? Bardzo łatwo. Najczęściej każde życzenie i zachcianka dziecka jest spełniana. Nowe buty, nowa zabawka, osobny pokój – o to maluch nie musi długo prosić, podczas gdy jego rodzeństwo musi trochę się wysilić, by namówić na coś rodziców. Wyróżnianie jednego dziecka jest szczególnie widoczne podczas kłótni rodzeństwa. Rodzice i tak staną po stronie swojego ulubieńca, ewentualnie dadzą mu łagodniejszą karę. Każde osiągnięcie faworyta jest powodem do świętowania i nagrody, tymczasem sukcesy rodzeństwa są omawiane z mniejszym entuzjazmem.
Skutki faworyzowania jednego dziecka
Rodzice chcą jak najlepiej, a wychodzi znacznie gorzej. Faworyt rodziców wyrasta na egoistę przekonanego o własnej racji i domagającego się wiecznych przywilejów. Przypomina to nieco skutki bezstresowego wychowania. Dziecko, któremu w dzieciństwie wszystko uchodziło bezkarnie, nie szanuje nikogo, nawet rodziców. To właśnie z takim dzieckiem w przyszłości rodzice mogą mieć problemy wychowawcze.
Zaślepieni rodzice całą winę zrzucają na środowisko, nie dopatrują się jej w dziecku. Niekiedy rodzice, widząc skutki takiego wychowania, postanawiają skorygować błędy. Stosują nakazy i zakazy. Dziecko, które w międzyczasie wyrosło na aroganckiego nastolatka, nie jest już łatwo wychować, a nagła surowość rodziców prowadzi więc do buntu nastolatka. Rodzeństwo faworyzowanego dziecka ma przeważnie niskie poczucie własnej wartości, czuje się niekochane. To wszystko może zaważyć na jego późniejszym życiu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze