Wychowanie dzieci
BEATKA • dawno temuWychowywanie dzieci to trudna sztuka. Nieraz musisz mierzyć się z trudnymi sytuacjami – gdy dzieci się biją, krzyczą, wymuszają, i gdy dzieci kłamią. Zazwyczaj zastanawiasz się, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu wychowawczego. Poradniki proponują różne modele wychowawcze. Dużo czytałaś o bezstresowym wychowaniu, o skuteczności zakazów i nakazów. W natłoku informacji można się pogubić. Najlepszym wyjściem jest wypośrodkowanie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak prawidłowo wychować dziecko, zastosuj się do poniższych zasad.
Źródło zdjęć: Shutterstock
Zaradność życiowa
Niekiedy nadmierna troska rodziców prowadzi do wyrobienia u malucha niewłaściwej postawy. Dziecko staje się mało samodzielne i nie potrafi samo poradzić sobie z narastającymi wciąż problemami. W obecnym świecie bardzo przydatna jest zaradność życiowa. Niektórzy rodzą się od razu z pewnymi uwarunkowaniami, wystarczy im trochę pomóc w wyrobieniu właściwej postawy. Inni nie mają takiego szczęścia i muszą więcej pracować nad sobą. Mądrze pokierowani przez rodziców potrafią przezwyciężyć nieśmiałość i strach.
Dużą rolę w wyrabianiu postaw u dzieci odgrywają rodzice. To od nich zależy, jak pokierują dzieckiem. Najlepszy czas na naukę zaradności i samodzielności to pierwsze lata życia malucha. W tym momencie najlepiej i najszybciej kształtują się ich cechy osobowości.
Jak wychowywać dziecko?
Prawidłowy rozwój dziecka wymaga nakierowania. Jak wychować dziecko, żeby wyrosło na zaradnego i odpowiedzialnego człowieka?
- Naucz dziecko odpowiedzialności – maluch powinien umieć brać odpowiedzialność za swoje zachowanie. Dzięki temu dziecko nie będzie wyznawcą zasady: „cel uświęca środki”, a w przyszłości będzie umiało wytyczyć jasne granice między zaradnością, kombinatorstwem i nieuczciwością.
- Nie rozwiązuj za malucha jego problemów – problemy mają osoby w każdym wieku i nie są one jedynie domeną dorosłych. Małe dzieci mają mniej poważne problemy, choć w ich mniemaniu są to kłopoty o większej randze. Dziecko powinno uświadamiać sobie, że problemy ma każdy. Maluch musi wiedzieć, że i on będzie musiał się z nimi zmierzyć. Dlatego nie rozwiązuj za niego jego kłopotów. Możesz służyć maluchowi radą i pomocą, ale nie wyręczaj go.
- Ty odpowiadasz za wychowanie dziecka – żadna inna instytucja ani inne osoby (np. babcie i dziadkowie) tego nie zrobią. Szkoła powinna wychowywać, jednak z tym jest różnie. Tak naprawdę największy ciężar wychowania spoczywa na rodzicach.
- Aktywizuj dziecko – rozwój malucha powinien być cały czas stymulowany. Nie ucz go biernej postawy, zachęcaj dziecko do aktywnego udziału w życiu i do podejmowania własnych decyzji.
- Pokaż dziecku, w jaki sposób powinno się oszczędzać pieniądze – zarządzanie pieniędzmi to ważna umiejętność. Być może dzięki temu w przyszłości dziecko nie wpadnie w pułapkę kredytów.
Inne ważne punkty w wychowaniu to nauka opieki nad innymi, zwłaszcza słabszymi, dzielenia się z innymi oraz pracowitości. Wszystkie te punkty w wychowaniu są tak naprawdę bardzo trudne do nauczenia. Niemniej jednak są to zasady moralnego życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze