Ile śpi niemowlę?
BEATKA • dawno temuSen noworodka czasami wzbudza niepokój wśród rodziców. Dorośli zastanawiają się nad tym, czy ich pociecha przesypia odpowiednią ilość godzin, czy może śpi zbyt krótko. Ile powinien spać noworodek? Ile śpi niemowlak? Kiedy dziecko przesypia całą noc?
Sen dziecka
Noworodek w pierwszym miesiącu życia przesypia większą część doby. Śpi od 16 do 22 godzin. Noworodek budzi się zazwyczaj wtedy, gdy jest głodny i domaga się karmienia piersią lub karmienia butelką. Dzieci karmione mlekiem matki budzą się częściej niż karmione mlekiem modyfikowanym. Dziecko w tym okresie zasypia około 7 razy i śpi do 4 godzin. Jeżeli dziecko śpi dłużej niż 4 godziny, możesz wziąć je delikatnie na ręce i zacząć do niego mówić. Jeżeli dziecko nie reaguje, włącz spokojną muzykę, zapal światło, zacznij je przebierać. Maluch w trzech kolejnych miesiącach, tj. dziecko do 4 miesiąca życia, śpi już krócej. W ciągu dnia maluch przesypia od 6 do 9 godzin. Z kolei nocą dziecko śpi 5–9 godzin. Niemowlę zasypia około 5 razy w ciągu dnia i przesypia ciągiem od pół godziny do 2 godzin.
Im dziecko starsze, tym mniej snu potrzebuje. Niemowlę, które wkroczyło w drugie półrocze życia w ciągu dnia urywa sobie raptem dwie krótkie drzemki, które trwają maksymalnie do 2 godzin. Dzieci dwu- i trzyletnie śpią jeden raz w ciągu dnia. Ich drzemka może trwać od 20 minut do 3 godzin. W nocy za to maluchy potrzebują aż 12 godzin snu. Oczywiście wytyczne są indywidualne dla każdego dziecka. Jeżeli więc twój maluch śpi krócej lub odrobinę dłużej, nie przejmuj się. Sen niemowlaka zależny jest od jego potrzeb.
Dobre nawyki snu
Co to są odpowiednie nawyki snu? Dobre zwyczaje odnoszące się do snu dziecka powinny być przekazywane jak najwcześniej. Rodzice po przywiezieniu dziecka ze szpitala do domu mogą już zacząć wprowadzać pewne przyzwyczajenia. Warto zacząć od układania malucha w łóżeczku dla dzieci, a nie w swoim łóżku.
Dziecko przyzwyczaja się do pewnej powtarzalności. Warto więc u dziecka trzymiesięcznego wprowadzić pewien rytm dnia. Maluch powinien zasypiać, wstawać oraz wpadać w drzemki mniej więcej o tej samej porze. Oczywiście, początkowo to dziecko będzie decydowało o tym, kiedy śpi, a kiedy wstaje. Jednak po pewnym czasie maluch przyzwyczai się.
Sygnałami, że czas iść spać będą: kąpiel, zmiana pieluchy, przebieranie. Gdy dziecko będzie starsze, możesz przed snem zacząć czytać mu bajki dla dzieci. Książeczki dla dzieci będą jasnym sygnałem, że czas iść spać. Kładź malucha do łóżeczka, zanim jeszcze zaśnie, ale już wtedy, gdy będzie senny. Dziecko nauczy się samo zasypiać. Dzięki tej umiejętności maluch w nocy, gdy się obudzi, zaśnie sam z powrotem.
Jeżeli dziecko śpi w nocy przez 5 godzin, uważa się, że noc jest przespana. Zasada ta nie dotyczy noworodków. Tak małe dzieci nie muszą się budzić co 2–4 godziny na karmienie. Gdy żołądek dziecka rozwinie się na tyle, że zdoła zapewnić dziecku uczucie sytości do 6 godzin, maluch będzie mógł przespać noc. Żeby pomóc maluchowi przesypiać noc, warto od 3 do 4 miesiąca życia karmić dziecko podczas dnia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze