Gdy dziecko nie chce spać
BEATKA • dawno temuSen dziecka niekiedy niepokoi rodziców. Bezsenność u dzieci może mieć dość prozaiczne powody. Choć czasami problemy ze snem są objawem poważniejszej dolegliwości. Kiedy rodzic pozna przyczynę bezsenności u dzieci, będzie mógł znaleźć sposób, by jej przeciwdziałać.
Przyczyny problemów ze snem
Jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności u dzieci?
- Dziecko jest wyspane.
- Brak ustalonego rytuału dziennego i nieregularny tryb życia.
- Przestawiony rytm dobowy.
- Brak ruchu w ciągu dnia.
- Lęk u dziecka przed samotnością lub ciemnością.
- Nieodpowiednie miejsce snu.
- Głód i burczenie w brzuszku.
- Niewygodny materac w łóżeczku.
- Niewygodne śpioszki do spania.
- Brudna pieluszka.
- Negatywne samopoczucie, złość u dziecka.
- Zbyt duże zmęczenie.
- Brak znajomych odgłosów i nienaturalna cisza.
- Katar u dziecka i zatkany nosek.
Poznanie przyczyny problemów ze snem u dziecka pomoże je zlikwidować. Dzięki temu, dziecko zacznie szybciej i łatwiej zasypiać. Sen dziecka wpływa korzystnie na rozwój malucha. Dlatego też warto o niego zadbać.
Sposoby na bezsenność u dzieci
Rodzice muszą pamiętać o tym, że nie ma jednej miary, która określałaby to, jak długo dzieci mają spać. Niektóre maluchy potrzebują większej ilości snu, inne śpią krócej i jest to dla nich wystarczające. Żeby w pewnym stopniu wpłynąć na długość snu dziecka w nocy, można skrócić drzemkę dziecka w ciągu dnia. Dzieci, które mają w ciągu dnia dużo ruchu, zazwyczaj szybciej zapadają w sen. Organizm dzieci podczas snu szybciej się regeneruje. Dlatego też w ciągu dnia ważne są spacery z dzieckiem, zabawy dla dzieci, a nawet zwykłe obracanie się na boczki.
Rozwój dzieci nie przebiega jednakowo. Dlatego też niektóre kilkumiesięczne maluchy potrafią odróżniać dzień od nocy, a inne mają jeszcze z tym problem. Dzieci z tej drugiej grupy mogą wysypiać się w ciągu dnia, a w nocy w najlepsze domagać się zabawy. Żeby pomóc dzieciom w rozpoznawaniu dnia i nocy, warto wprowadzić pewne codzienne rytuały. W ciągu dnia zachowuj się normalnie. Jeżeli dziecko zapadnie w drzemkę, nie wyłączaj telewizji, nie zasłaniaj okien, nie chodź na palcach. Takie odgłosy będą się dziecku kojarzyć właśnie z dniem. Z kolei cisza będzie oznaczała noc i czas spoczynku.
Kiedy pojawia się lęk u dzieci, maluchy niechętnie zostają same w pokoju. Najbardziej zależy im na bliskości. Dlatego też, jeżeli maluch nie lubi spać sam w ciemnym pokoju, postaw łóżeczko dziecka blisko swojego. Gdy dziecko obudzi się w nocy, pogłaszcz je po główce i powiedz coś do niego spokojnym głosem. Niektórzy rodzice biorą dziecko do własnego łóżka. Zrezygnuj z tej opcji, jeżeli masz niespokojny sen, wypiłaś alkohol, palisz papierosy, zażywasz leki, które sprawiają, że twój sen jest mocniejszy. Łóżeczko dziecko nie powinno stać przy gorącym kaloryferze. Należy zadbać o to, by codziennie przewietrzyć pokój.
Noworodki i małe niemowlęta mają małą pojemność żołądka. W związku z tym budzą się w nocy głodne. Nocne karmienie nie jest zbyt przyjemne dla mamy, jest jednak niezbędne. W tym czasie można spać razem z dzieckiem. Mama może też odciągnąć pokarm i poprosić tatę, by nakarmił nocnego głodomora. Dziecko, które skończyło już rok, nie powinno jeść w nocy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze