Pielęgnacja wcześniaka
BEATKA • dawno temuPrawidłowy rozwój wcześniakajest możliwy pod warunkiem, że rodzice właściwie zadbają o maluszka. Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać fakt, że skóra malucha jest cieńsza, gruczoły są jeszcze w fazie rozwoju, podobnie warstwa rogowa, czyli naturalna ochrona skóry. Wykształca się dopiero układ odpornościowy. Mając to wszystko na uwadze, należy zwracać szczególną uwagę na to, żeby nie narażać malucha na kontakt z czynnikami szkodliwymi, drażniącymi i mogącymi stanowić ewentualne zagrożenie.
Delikatna skóra wcześniaka
Skórę dziecka urodzonego przed terminem nie można narażać na kontakt z czynnikami wywołującymi podrażnienie. Co należy do takich czynników? Dym papierosowy, spaliny, detergenty, mydła. Wcześniak nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych. Kontakt ze słońcem nie może być bezpośredni. Podczas spacerów z dzieckiem warto chronić je przed silnym wiatrem i mrozem. Konieczne jest regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry dziecka. W wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się kosmetyki dla dzieci posiadające atest uznanych ośrodków medycznych.
Przewijanie dzieckato jedna z najczęstszych czynności pielęgnacyjnych. Przy przewijaniu maluszka nie można zapomnieć o oczyszczaniu skóry. W tym celu można stosować specjalne mydła w płynie. Chusteczki nawilżające są polecane w podróży lub podczas spacerów. Chusteczki powinny być bezzapachowe. Mydło z kolei warto wybrać przeznaczone dla noworodków/niemowląt, bardzo delikatne, bez substancji drażniących. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką kosmetyków, skórę dziecka możesz za każdym razem przemywać wodą (z domieszką naparu z rumianku lub kory dębu w razie podrażnień).
Maluchy często zapadają na pieluszkowe zapalenie skóry. Jest to spowodowane kontaktem skóry z pieluchą. Podrażnienia powstają, gdy pieluchy są zbyt rzadko zmieniane, a skóra dziecka narażona jest na oddziaływanie ciepła, wilgoci lub tarcia. W celu zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu należy jak najczęściej wietrzyć pupę malucha, nie zapominać o zmianie pieluch, dokładnie osuszać skórę malucha przed założeniem pieluchy, stosować kremy na odparzenia lub puder.
Kąpiel wcześniaka
Do kąpieli wcześniaka należy używać płynów lub kostek myjących. Produkty te chronią warstwę lipidową znajdującą się na naskórku. Główkę malucha można myć tymi samymi preparatami, co ciało maluszka. Noworodki warto kąpać w specjalnych wanienkach z siatką, która zapobiegnie przypadkowemu zanurzeniu główki malucha pod wodę. Inny sposób kąpieli dziecka to stopniowe przemywanie malucha na przewijaku z ceraty. Na przewijaku połóż tetrową pieluchę. Dziecko przykryj drugą pieluchą. Odsłaniaj tylko tę część ciała, którą aktualnie myjesz. Namydl ciało i spłucz za pomocą myjki lub flanelowej szmatki.
Do mycia skóry twarzy maluszka użyj przegotowanej wody i wacika. Pamiętaj, by do oczu użyć dwóch wacików. Zapobiegniesz w ten sposób przenoszeniu bakterii z jednego oczka do drugiego. Wycieranie skóry malucha powinno polegać na dotykaniu ręcznikiem ciała. Nie należy pocierać dziecka. Pieluszki dla noworodków są przeważnie za duże dla wcześniaków. Dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalne pieluszki dla wcześniaków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze