Niespokojny noworodek
BEATKA • dawno temuSpokojne i grzeczne dziecko to marzenie wszystkich rodziców. Niestety, w rzeczywistości zachowanie dziecka często odbiega od idealnego. Nieskoordynowane ruchy malca, płacz dziecka bez powodu – jakie są przyczyny niespokojnego zachowania malucha?
Noworodek w domu
Noworodek i niemowlak w pierwszych tygodniach życia jest bardzo bezradny. Świat oczami dziecka wydaje się i ciekawy, i przerażający. W związku z tym maluch szuka opieki rodziców. Ponieważ nie umie jeszcze mówić, jedynym środkiem komunikacji z otoczeniem pozostaje płacz. Maluch dość głośno przypomina o swoim istnieniu i stara się przywołać do siebie dorosłych. Dość niehumanitarnym sposobem na uciszenie malucha jest ignorowanie jego płaczu. Jeżeli słyszałaś od starszych rady typu: „zostaw, popłacze i się uspokoi”, nie korzystaj z nich.
Po urodzeniu dziecka świat zmienia się nie tylko dla rodziców. Dla noworodka wszystko jest nowe i nieznane. Maluch opuścił zaciszne i bezpieczne miejsce w brzuchu mamy i znajduje się w świecie pełnym obcych bodźców, odgłosów, bardziej jaskrawym. Dziecko z czasem rozwinie wszystkie zmysły, jednak musi minąć trochę czasu. Problemy z adaptacją w nowych warunkach są najczęstszą przyczyną niepokoju u dziecka.
Jeżeli twój maluch często płacze, a ty nie znasz przyczyny, nie reaguj strachem. Pamiętaj, że dziecko doskonale wyczuwa nastroje rodziców. Kiedy ty zaczynasz się niepokoić, wzrasta również stres u dziecka, a to wzmaga jego niepokój. Rozwój dzieci w pierwszym miesiącu życia jest bardzo szybki, niemniej jednak nie można powiedzieć, żeby maluch był bardzo dojrzały. Co oznacza płacz dziecka? Maluch płaczem sygnalizuje najprostsze potrzeby – jest głodny, ma mokrą pieluchę. Poza tym w ten sposób wyraża to, że odczuwa nudę, ma niewygodne ubranko, przeszkadza mu hałas, tęskni do rodziców. Co ciekawe, rodzice po pewnym czasie potrafią odgadnąć, jaki to rodzaj płaczu. Jeżeli dziecko czuje się zagrożone, wówczas całe się napina, odgina usztywnione ciało do tyłu i zaciska rączki.
Jak uspokoić dziecko?
Jeżeli twoje dziecko ma zmienioną pieluchę, jest nakarmione, ma wygodne ubranko itd., a mimo to nadal płacze, prawdopodobnie domaga się bliskości rodzica. Dla dziecka ważne jest to, by czuć bicie serca mamy, czuć jej zapach. Jeżeli nie masz czasu, by cały czas nosić dziecko na rękach, pomyśl o chuście do noszenia dzieci. Dzięki temu będziesz miała wolne ręce. Zacznij dziecku śpiewać kołysanki. Niektóre maluchy lubią kołysanie. Pomocna może okazać się również ciepła kąpiel i delikatny masaż dziecka.
Kiedy dziecko płacze i jest niespokojne, postaraj się mówić do niego łagodnie, a jednocześnie delikatnie dotykaj jego ciała. Żeby przyzwyczaić malucha do nowej rzeczywistości, baw się z dzieckiem. Połóż malucha na swoich kolanach twarzą do siebie. Unieś swoje kolana tak, by główka dziecka znalazła się wyżej niż reszta ciała. Chwyć za nogi malucha i wykonuj nimi ruchy kroków po swoim brzuchu. Zacznij masować malucha. Ugniataj mu ramionka. Ważne jest, by ruch był rytmiczny. W ten sposób dziecko poczuje się pewnie i bezpiecznie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze