Gdy dziecko płacze
BEATKA • dawno temuDlaczego niemowlę płacze? Płacz dziecka zawsze coś oznacza. Nie należy zostawiać wówczas malucha samego. Czekanie, aż dziecko się wypłacze nie przyniesie nic dobrego. Żeby pomóc maluchowi, warto poznać przyczyny płaczu dzieci. Wówczas będzie można skuteczniej mu pomóc. Przez pierwsze trzy miesiące świat oczami dziecka jest ciekawy i przerażający. Maluch często płacze, oswaja się z rzeczywistością i nowościami. Później już, po skończeniu trzech miesięcy życia, dziecko łatwiej się komunikuje z otoczeniem i szybciej można poznać przyczynę płaczu.
Potrzeby dzieci
- Strach
Rozpaczliwy płacz dziecka, który nie ma konkretnego powodu, może być spowodowany strachem. Maluch w ten sposób przyzywa cię do siebie. Ponieważ nie umie jeszcze mówić, jedynie płaczem może cię wezwać. Samotne dziecko czuje się bezradne i bezbronne. Z czasem, im dziecko będzie starsze, tego typu napady płaczu będą zdarzały się rzadziej.
- Zmęczenie
Dziecko bardzo szybko przyswaja nowe rzeczy, a że wszystko jeszcze jest nowe, maluch w pewnym momencie może poczuć przesyt. Nowe zapachy, odgłosy pralki, telewizora, stukanie garnkami w kuchni itp. Nic dziwnego, że hałas rozdrażnia malucha. Warto spróbować uspokoić i wyciszyć dziecko. Należy malucha ochronić przed hałasem i ostrym światłem. Zamiast kołysać dziecko, lepiej jest delikatnie je głaskać.
- Komunikacja z dorosłymi
Mowa dziecka jest jeszcze nieukształtowana. A maluch ma potrzebę komunikacji z mamą. Płacz może oznaczać opowieść o tym, że dziecku było przez chwilę źle. Czasami warto pozwolić maluszkowi się wypłakać. Przytulenie dziecka zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa.
- Zbyt ciasno zawinięta kołderka
Czasami dziecko jest zbyt ciasno owinięte kołderką. A tymczasem maluch wolałby pomachać nóżkami. W takiej sytuacji dziecko woła rodzica, żeby ten mu pomógł.
- Głód
Ten rodzaj płaczu jest najłatwiejszy do rozpoznania. Dziecko w pierwszych miesiącach życia karmione jest na żądanie. Płacz z głodu łatwo uciszyć, należy nakarmić malucha.
Choroby dzieci
- Ból brzucha
Kolki u dzieci zdarzają się do 3 miesiąca życia. Czasami jednak trwają dłużej. Żeby przeciwdziałać bólowi brzucha, można podać dziecku leki na ból brzucha. Dolegliwość może wywołać zmiana diety dziecka, zamiana mleka matki na mleko modyfikowane. Ból może oznaczać alergię pokarmową, nietolerancję pokarmową. Warto wybrać się z dzieckiem do lekarza.
- Rozpulchnione dziąsła
Ząbkowanie u dzieci może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Rozpulchnione dziąsła swędzą, krwawią i wywołują ból. Dziecko może mieć też w tym czasie problemy z wypróżnianiem oraz gorączkę. Maluchowi można pomóc. Należy porozmawiać z lekarzem na temat dostępnych preparatów.
- Refluks żołądkowo-przełykowy
Treść z żołądka cofa się do przełyku. Ponieważ razem z jedzeniem cofają się kwasy i enzymy trawienne, w przełyku pojawia się nieprzyjemne pieczenie. U dzieci pojawia się ulewanie. Im dziecko jest starsze, tym refluks rzadziej się pojawia. Żeby refluks się nie pojawił, po karmieniu dziecka należy trzymać je w pozycji pionowej. Refluks częściej pojawia się u dzieci karmionych butelką, rzadziej u maluchów karmionych piersią.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze