Jak długo karmić piersią?
BEATKA • dawno temuKarmienie piersią wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Mleko matki ma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jak długo karmić piersią? Według niektórych, karmić mlekiem matki można jak najdłużej. Inni przyjmują stanowisko, że karmienie trzyletniego dziecka piersią jest przesadą.
Kiedy przestać karmić piersią?
Lekarze są zgodni w jednym zakresie. Dziecko powinno być karmione do 6 miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki. Do tego czasu pokarm z piersi zupełnie zaspokaja ich apetyt i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Maluch do 6 miesiąca życia nie powinien być dopajany lub dokarmiany innym pokarmem. Po tym czasie można zacząć rozszerzać dietę dziecka oraz karmić piersią na żądanie. Odpowiednie jest karmienie piersią do 2–3 roku życia.
Później już dzieci same rezygnują z ssania piersi. Rezygnacja jest sprawą indywidualną, dlatego nie można ustalić dokładnego czasu, wspólnego dla wszystkich maluchów. Dzieci, które mają dość ssania, zaczynają być nerwowe, raz ssą pierś chętnie, później zaś histerycznie na nią reagują. Warto wówczas spróbować odstawić dziecko od piersi i nie karmić malucha na siłę.
O zakończeniu karmienia nie decyduje jedynie dziecko. Realny wpływ na to ma kobieta. Jeżeli młoda mama nie czuje się dobrze i zmusza się do karmienia, na pewno nie wyjdzie jej to na dobre. Podczas karmienia obie strony muszą się dobrze czuć. Wiele kobiet czerpie satysfakcję z długiego karmienia. Karmienie dziecipozwala wyrobić bardzo dobrą relację między kobietą a dzieckiem. Czas wspólnego przebywania zaspokaja potrzebę emocjonalną.
Mity dotyczące długiego karmienia piersią
Ciało po ciąży nie jest już takie samo jak przed nią. W powszechnym przekonaniu panuje myśl, że długie karmienie dodatkowo wyniszcza piersi. Tymczasem, biust w ciąży zmienia się w największym stopniu – to wtedy piersi powiększają się najbardziej i to wówczas łatwo o rozstępy na piersiach. Żeby zadbać o piersi, należy przede wszystkim kupić odpowiedni biustonosz do karmienia, który będzie dobrze podtrzymywał biust. Piersi po 4–6 miesiącach po zakończeniu karmienia powinny wrócić do normy, warto więc po skończonej laktacji pomyśleć o masażach piersi i ćwiczeniach.
Kolejny mit dotyczy jakości mleka, które jakoby po roku karmienia miało stać się zupełnie bezwartościowe. Na skład mleka ma wpływ dieta kobiety karmiącej. Jeżeli więc kobieta cały czas odżywia się racjonalnie i zdrowo, to dlaczego jej pokarm miałby ulec jakiemukolwiek zepsuciu? Mleko matki dostosowuje się do potrzeb dziecka. Starsze dziecko potrzebuje innych składników odżywczych niż małe. Niemniej jednak w mleku matki cały czas znajdują się nukleotydy, glikany, czynnik wzrostu, laktoferryna, lizozym, przeciwciała.
Karmienie jest zdrowe zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety. Mówienie, że długie karmienie szkodzi, jest bzdurą. Karmienie piersią wpływa na rozwój fizyczny dziecka, zaspokaja potrzeby energetyczne malca, dostarcza mu składników budulcowych. Poza tym wpływa na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka. Z kolei mama może w ten sposób odzyskać i utrzymać szczupłą sylwetkę. Poza tym kobiety, które długo karmiły piersią, rzadziej chorują na osteoporozę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze