Amniotomia
PATRYCJA • dawno temuPod koniec pierwszej fazy porodu pęcherz płodowy pęka, a dziecko zaczyna przesuwać się do ujścia dróg rodnych. Jeśli tak się nie stanie, lekarz może dokonać przebicia pęcherza płodowego. Zabieg ten stosowany jest w wyjątkowych sytuacjach, gdy istnieje uzasadniona konieczność przyspieszenia porodu.
Skutek przebicia pęcherza
Przebicie pęcherza płodowego skutkuje pojawieniem się silnych skurczów. Nagłe przyspieszenie tempa porodu jest sytuacją trudną zarówno dla matki jak i dla dziecka. Wyciekające z pęcherza wody płodowe amortyzują napierające na główkę dziecka skurcze macicy, a płyn owodniowy zmniejsza tarcie i ułatwia dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny.
Na czym polega zabieg?
Decyzję o przyspieszeniu porodu lekarz powinien podjąć wspólnie z pacjentką. Jego obowiązkiem jest poinformowanie rodzącej o ryzyku i rodzaju powikłań oraz uzasadnienie konieczności wykonania zabiegu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że poród nie stwarza atmosfery do przyjemnej rozmowy i sytuacja może zmuszać lekarza do podjęcia natychmiastowych kroków, bez konsultacji z pacjentką.
Jak przebiega zabieg? Przebicie pęcherza jest możliwe jedynie wtedy, gdy nastąpiło już rozwarcie szyjki macicy, a główka dziecka usadowiła się nisko. Lekarz lub położna za pomocą badania palpacyjnego lub po wprowadzeniu wziernika ustalają miejsce nacięcia. Kobieta leży na łóżku, a pod pośladki ma wsunięty basen. Lekarz wsuwa ostre narzędzie do kanału wzdłuż swoich palców, co może powodować ból. Jednak samo nacięcie nie boli, gdyż pęcherz płodowy nie jest unerwiony. Po przecięciu pęcherza następuje wyciek ciepłego płynu z dróg rodnych. Jeśli w ciągu najbliższych godzin akcja porodowa w dalszym ciągu nie będzie postępować wykonuje się cesarskie cięcie.
Amniotomia — powikłania
Przebicie pęcherza niesie ze sobą pewne zagrożenia, m.in. zwiększa ryzyko cesarskiego cięcia, może spowodować wypadnięcie części drobnych płodu do kanału rodnego (pępowiny, rączki) zanim nastąpi druga faza porodu, zwiększa ryzyko podania oksytocyny i stosowania kolejnych zabiegów porodowych, nasila bolesne skurcze oraz może doprowadzić do arytmii serca u dziecka czy też deformacji czaszki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze