Rozwój psychiczny dziecka
BEATKA • dawno temuRozwój dzieci to proces, w którym maluchy nabywają nowych umiejętności i udoskonalają już posiadane. Potrzeby noworodka i niemowlaka wiążą się głównie z fizjologią – maluchy czują się głodne, spragnione, mają brudne pieluchy. Jednak poza potrzebami podstawowymi, w dzieciach powoli budzą się potrzeby związane z rozwojem umysłowym i psychicznym. Płacz dziecka może oznaczać potrzebę bliskości i tęsknotę za rodzicem.
Rozwój dziecka do 1 roku życia
Przez pierwszy miesiąc życia dziecko jest noworodkiem. Noworodek głównie śpi i je. Rodzice koncentrują się na zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb. Z czasem u dziecka pojawia się ciekawość. Relacja dziecko – matka jest bardzo mocna już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Żeby rozwój dziecka przebiegł prawidłowo, konieczne jest osiągnięcie przez malucha indywidualnej tożsamości. Na samym początku dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest oddzielnym bytem, maluch jest „zlany” z matką.
Do około 8 tygodnia życia dziecko nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Maluch przesypia prawie 22 godziny – to znaczy, że zasypia około 7 razy, i budzi się na karmienie. Okresy, w których maluch czuwa nie trwają długo. Maluch poznaje uczucie frustracji i gratyfikacji. Poza tym w jego świadomości zaczynają kształtować się uczucia głodu i sytości, zimna i ciepła, bólu i braku bólu. Malucha interesuje głównie to, czy jego potrzeby zostaną zaspokojone. Samopoczucie dziecka obniża się, gdy odczuwa ono dyskomfort. Najlepszym lekarstwem na niepokoje i ból jest obecność mamy.
Dziecko dojrzewa fizjologicznie i im więcej ma miesięcy, tym silniej zaczyna odbierać bodźce zewnętrzne. Do 6 miesiąca życia dziecko przestaje identyfikować się z mamą. Maluch zauważa gesty skierowane do niego (np. uśmiech). U dziecka wyrabia się pamięć, zdolności poznawcze, motoryczne. Koordynacja wzrokowo-ruchowa również ulega poprawie. W tym okresie szczególnie ważna jest opieka nad dzieckiem i jego relacja z mamą. Dziecko rozumie, że ktoś się o nie troszczy. To właśnie ten okres jest fundamentalny dla dalszego rozwoju psychicznego. Około 10 miesiąca życia dziecko zacznie oddalać swoją twarz od twarzy mamy po to, by mieć cały obraz twarzy mamy.
Rozwój psychiczny po 1 roku życia
Zabawy dla dzieci są przyjemne i bardzo pożyteczne. Maluchy wyrastają już z mat edukacyjnych, interesują się zabawkami dla dzieci, które mają więcej szczegółów. Zabawa zajmuje dziecko na pewien czas, jednak zawsze maluch przypomina sobie o mamie i pragnie ją zobaczyć, przytulić. Mama może bawić się z dzieckiem w zabawy typu: „a kuku”.
Świat oczami dziecka półtorarocznego jest jednocześnie ciekawy i przerażający. Maluch zauważa, że świat jest duży, a on sam jest malutką istotą. Niestety ta świadomość może wywołać lęk u dzieci. Maluch zaczyna kurczowo trzymać się mamy, nie chce się od niej oddalać. Jednocześnie stara się zachować dystans. Znany jest bunt dwulatków, które stają się bardzo asertywne i mówią często „nie”. W ciągu pierwszych 2 lat życia dziecko przeżywa coś, co się nazywa psychologicznymi narodzinami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze