Rozwój dziecka - 6 miesiąc
PATRYCJA • dawno temuSzósty miesiąc w życiu dziecka obfituje w nowe, ekscytujące wydarzenia. Maluszek jest coraz sprawniejszy i potrafi przemierzać niewielkie dystanse. Sprawdź, czym jeszcze zadziwi cię twój szkrab w tym miesiącu.
Siatki centylowe dla dzieci
Na początek przyjrzyjmy się siatkom centylowym dla dzieci w wieku 6 miesięcy.
Chłopczyk - siatka centylowa dla chłopców wskazuje nieco wyższe wyniki niż dla dziewczynek. Waga sześciomiesięcznego brzdąca płci męskiej powinna zawierać się w przedziale 6,7–10 kg, natomiast wzrost wynosić od 65 do 73 cm.
Dziewczynka — w szóstym miesiącu waga dziewczynki powinna wahać się od 6 do 9 kg. Według siatki centylowej dla dziewczynki wzrost w tym wieku wynosi 63–70,5 cm.
Ile centymetrów urósł twój maluszek? Czy przybrał na wadze?
Rozwój fizyczny dziecka w 6. miesiącu
A jak wygląda fizyczny rozwój dziecka? Rączki i nóżki maluszka są już na tyle silne, by śmiało dźwignąć ciało z pozycji leżącej do pozycji wyjściowej do raczkowania. Może nie wytrwa w tej pozycji zbyt długo i jeszcze się chybocze, ale do raczkowania jest już bardzo blisko.
W szóstym miesiącu możesz zaobserwować wzmocnienie mięśni potrzebnych dziecku do siadania. Gdy podasz mu ręce, śmiało podciąga się do góry. W pozycji siedzącej potrafi już utrzymać się przez dłuższą chwilę, nawet bez podparcia! Mimo to nigdy nie pozostawiaj szkraba bez opieki. Asekuruj maluszka, aby w chwili zachwiania nie stuknął główką o podłogę czy pobliskie przedmioty.
W szóstym miesiącu, niczym Krzysztof Kolumb, niemowlęta wyruszają na podbój nowych lądów. Pierwsze podróże po podłodze to wprawdzie turlanie i pełzanie, ale od czegoś w końcu trzeba zacząć. Niemowlę przemieszcza się dość nieporadnie, obijając się o ściany i meble. Dlatego zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. Usuń z jego drogi niebezpieczne przedmioty, zabezpiecz gniazdka, schowaj przewody elektryczne, wyczyść niskie półki i zdejmij obrusy, które dziecko mogłoby chwycić.
W tym miesiącu większość niemowląt styka się po raz pierwszy z łyżeczką (koniecznie dla niemowląt — zwykła, metalowa łyżeczka mogłaby zranić delikatne dziąsła). Karmienie łyżeczką jest nierozerwalnie związane z wprowadzaniem nowych pokarmów. Zanim rozpoczniesz karmienie, załóż maluszkowi śliniaczek i podwiń rękawki koszulki. Pierwsze kęsy najprawdopodobniej wylądują właśnie na ubranku.
Rozwój psychospołeczny dziecka w 6. miesiącu
Szósty miesiąc to czas intensywnego rozwoju mózgu, który całkiem sprawnie przetwarza emocje generowane przez zmysły. Malec jest już w stanie zapamiętać wydarzenia z kilku dni wstecz. W efekcie dziecko świetnie radzi sobie z rozpoznawaniem osób i ich głosów.
Umiejętność rozpoznawania twarzy i dźwięków powoduje, że dziecko przywiązuje się do znajomych i bliskich mu osób. Obcy budzą w nim lęk i niepewność. Niemowlę potrzebuje trochę czasu, nim oswoi się z nowo przybyłą ciocią lub wujkiem. Gdy ich zaakceptuje i pozna, będzie się cieszyć na ich widok — pośle szeroki uśmiech, będzie zagadywać i zachęcać do zabawy. A gdy będą wychodzić, posmutnieje. Z każdym dniem przywiązanie dziecka do najbliższych rośnie. W ich obecności dziecko czuje się bezpiecznie.
Co ciekawe, niemowlę przywiązuje się również do siebie. Własne odbicie w lustrze wita uśmiechem. Coraz chętniej i więcej gaworzy, a nawet śpiewa. Potrafi przerwać dyskusję dorosłych, aby wtrącić swoje "trzy gorsze", oczywiście w sobie tylko znanym języku. Potrafi rozpoznać do kogo należy dany głos i odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku.
Malec uwielbia zabawę. Podryguje i popiskuje z radości, gdy go zabawiasz. Smutnieje, a nawet płacze, gdy zabawa się kończy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze