Histeria u dziecka
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuHisteria jest skrajnym stanem psychicznym, objawiającym się reakcjami niewspółmiernie silnymi do wywołującego je bodźca. Owa reakcja może uzewnętrzniać się jako skrajny gniew, nienawiść, strach, frustracja, depresja i tym podobne uczucia. Ponadto, często oprócz gwałtownych wybuchów emocji, u dziecka pojawić się mogą nieuzasadnione z medycznego punktu widzenia objawy fizyczne. Jak rozpoznać histerię u swojej pociechy i co może być jej przyczyną? Jaki może mieć wpływ na późniejsze życie dziecka i jak najskuteczniej zapobiegać jej atakom?
Przyczyny histerii u dziecka
Niekiedy do rozwinięcia histerii u dziecka przyczyniają się błędy wychowawcze rodziców. Chodzi przede wszystkim o trudności w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi malucha, co może skutkować ich przesadnymi reakcjami na bodźce w późniejszym życiu. Poza tym dzieci, które doświadczają w domu przemocy fizycznej, mentalnej lub seksualnej także mają tendencję do rozwijania tego typu zaburzeń.
Kolejnym istotnym czynnikiem mogącym powodować u dziecka napady histerii jest represja seksualna. Jeżeli najmłodsi są nieustannie ganieni i wychowywani w duchu introwertyzmu, mogą rozwinąć tego typu wady rozwojowe. Histeria najczęściej objawia się atakami gwałtownych emocji. Nierzadko uzewnętrznia się jedynie w wyniku działania konkretnych czynników – wydarzeń czy sytuacji.
Istnieją setki powodów, dla których dziecko może reagować histerycznie na poszczególne czynniki. Mózg każdego człowieka jest unikalny, stąd też zdolność do radzenia sobie z różnymi sytuacjami życiowymi może być lepiej lub gorzej rozwinięta u każdego z nas. Jeżeli dziecko jest bardzo wrażliwe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na pozornie neutralne bodźce zareaguje w przesadny sposób.
Objawy histerii u dziecka
Niestety nie istnieje jedna niezawodna lista objawów, które wskazywałyby na wystąpienie u dziecka histerii. Podobnie jak napad może być spowodowany wieloma czynnikami, tak samo i symptomy są różnorodne. Wśród najczęściej występujących należy wymienić:
- problemy z oddychaniem,
- trudności w utrzymaniu pozycji ciała,
- przyspieszone bicie serca,
- gwałtowne wybuchy emocji połączone z krzykiem,
- niemożność mówienia,
- skurcze ciała,
- zaczerwienione oczy,
- nadmierną produkcję śliny,
- obrzęk mięśni szyi,
- zaciskanie zębów.
Ponadto, może się pojawić paraliż kończyn lub tymczasowa niezdolność do poruszania się. Wszystkim atakom towarzyszy niezdolność do racjonalnego myślenia.
Skutki i zapobieganie histerii u dziecka
Dziecko cierpiące na napady histerii musi się dużo nauczyć. Zaburzenia dysocjacyjne mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak problemy z przystosowaniem się do otoczenia. Jako ludzie dorośli mogą być osobami energicznymi, lubiącymi flirt, ale i oziębłymi. Poza tym, często popadają w konflikty z innymi ludźmi, szukają nieustannego zainteresowania własną osobą, a wręcz stają się swoistymi ekshibicjonistami. Mogą wykazywać trudności w utrzymywaniu dobrych stosunków interpersonalnych i stałego zatrudnienia. W skrajnym przypadku, u takiej osoby rozwinąć się może schizofrenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat być przekonującym i stanowczym wobec dziecka, przyzwyczaić do zakazów i nakazów, nie rozpieszczać go i pokazywać, że zachowaniem histerycznym nie osiągnie swoich celów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze