13. miesiąc życia dziecka
PATRYCJA • dawno temuPierwsze urodziny macie już za sobą. Co przyniesie 13. miesiąc życia dziecka? W tym miesiącu maluszek w dalszym ciągu będzie dążył do usamodzielnienia się: pierwsze kroki, próby jedzenia łyżeczką, nauka mówienia i stawianie oporu wobec zabiegów pielęgnacyjnych mamy to tylko niektóre z atrakcji 13-ego miesiąca. Sprawdź, co potrafi 13-miesięczne dziecko.
Rozwój fizyczny dziecka w 13. miesiącu
Dzieci, które skończyły pierwszy rok życia potrafią stawiać samodzielnie pierwsze kroki, ale nie wszystkie. Dlatego nie martw się, jeśli twoja pociecha próby samodzielnego chodzenia ma jeszcze przed sobą. Z twoją pomocą szybko wprawi się w trudnej sztuce chodzenia. Dzieciom nie powinno już sprawiać problemu wstawanie i siadanie, z podparciem lub bez. Maluszek, choć może się jeszcze chybotać na boki, potrafi już stać nie podtrzymując się mebli, ściany czy maminej ręki. 13. miesiąc życia to dobry moment na zakup pierwszych bucików.
Z miesiąca na miesiąc zdolności manualne dziecka są coraz większe. Dziecko chętnie wyrzuca zabawki z pudełka, ale i równie chętnie umieszcza je tam z powrotem. Często używa w tym celu samych paluszków, które dobrze trzymają i sprawnie obracają drobne przedmioty. Dziecko pewnie już trzyma butelkę i kubek niekapek, swobodnie nimi manewrując. Podczas jedzenia dzieci często wyrywają mamie łyżeczkę. Dlatego zamiast strofować maluszka, podaruj mu drugą łyżeczkę i zachęcaj do podejmowania prób umieszczenia obiadku w buzi za jej pomocą. Przygotuj się na nieziemski bałagan po posiłku. Poświęcenie opłaci się, w końcu trening czyni mistrza i niebawem malec będzie bez problemu trafiał do buzi. W tym miesiącu wiele mam decyduje się na odstawienie dziecka od piersi. Pamiętaj, aby oduczanie od piersi nie przebiegało równolegle z innymi, ważnym i stresującymi dziecko wydarzeniami (np. zapisanie dziecka do klubu malucha, choroba, przeprowadzka itp.).
Pomimo wyrażania chęci do samodzielnego jedzenia, dziecko może nieznacznie stracić na wadze. Wbrew pozorom przyczyna nie leży w rozrzucaniu posiłku po całym mieszkaniu. Dzieci w tym wieku są zajęte nauką nowych umiejętności oraz są bardzo ruchliwe, dlatego przybieranie na wadze jest nieznaczne. 13-miesięczny maluszek potrzebuje 12–14 godzin snu na dobę, w tym 9–10 godzin poświęca na sen nocny, a pozostały czas rozbija na 1–2 drzemki w ciągu dnia.
Rozwój psychospołeczny dziecka w 13. miesiącu
Rozbudzona ciekawość świata powoduje, że maluszek chętnie ogląda biżuterię, którą mama ma na sobie, zagląda do wszystkich kątów i szafek, które zdoła otworzyć. Niestety, dzieci równie chętnie sięgają do kurków z gazem i gniazdek elektrycznych… Dlatego koniecznie zabezpiecz je przed małym urwisem. Podobnie zrób z kablami.
Odwagę, a raczej nieświadomość czyhającego niebezpieczeństwa, tłumią w dziecku upadki i przybywające guzy i siniaki. Staraj się zabezpieczyć dom tak, aby upadków było jak najmniej. Jednocześnie nie panikuj przy każdym potknięciu dziecka, aby nie zniechęcić go do podejmowania kolejnych wyzwań.
Dzieci zaczynają wymuszać na rodzicach to, czego pragną. Staraj się nie ulegać wszystkim zachciankom maluszka, wytyczaj granice. Bez tego dziecko nie dowie się co mu wolno, a czego nie wolno. Dzieci starają się naśladować rodziców we wszystkim. Kiedy ty jesz, maluszek również chce coś przegryźć. Gdy odbierasz telefon, pociecha bardzo chętnie zrobiłaby to za ciebie. Jeśli chcesz uniknąć sceny złości, miej w zanadrzu przekąskę dla dziecka lub zabawkowy telefon.
Maluszki w tym wieku opanowały umiejętność koncentracji, co pozwala im skupić przez dłuższą chwilę uwagę na jednej czynności. Wykorzystaj to i zacznij (jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś) oglądać z malcem książeczki dla dzieci oraz czytać rytmiczne wierszyki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze