15. miesiąc życia dziecka
PATRYCJA • dawno temu15-miesięczne dziecko nie odstępuje mamy na krok. Przyczyną zaborczości jest lęk przed rozstaniem. Z drugiej strony malca pociąga nieznany świat, który chce dokładnie zbadać. Poznanie otoczenia umożliwia coraz większa sprawność fizyczna. W 15. miesiącu życia dziecko ma już dawno pierwsze kroki za sobą. Oprócz doskonalenia sztuki chodzenia ćwiczy bieganie i wspinaczkę. Koniecznie zabezpiecz dom przed wszędobylską pociechą.
Rozwój fizyczny w 15. miesiącu życia
Przemierzanie domu wzdłuż i wszerz przestało być niemożliwe, a przechodzenie z pokoju do kuchni odbywa się już na dwóch nóżkach. Wprawdzie upadki się zdarzają, ale nie tak często, jak przed dwoma miesiącami. Uwaga na schody. Dzieci uwielbiają się po nich wspinać. Ze schodzeniem jest trochę gorzej, dlatego nigdy nie zostawiaj malca na schodach bez opieki.
W tym wieku dzieci odkrywają uroki zabawy klockami. Lepsze wydają się być klocki drewniane. Zatrzaski są jeszcze za trudne w obsłudze, a poza tym uniemożliwiają spektakularne zburzenie dopiero co wybudowanej wieżyczki.
Dziecko posługuje się równie chętnie obiema rączkami, gdyż proces lateralizacji, czyli dominacji jednej części ciała nad drugą, jeszcze się nie zakończył. Sprawne rączki uwielbiają otwierać i zamykać różne pudełka i szafeczki. Wkładanie i wyrzucanie klocków pudełka to jedna z ulubionych czynności.
Aby rozwój fizyczny dziecka przebiegał prawidłowo, zapewnij mu bezpieczną przestrzeń w domu. Nie wkładaj dziecka do kojca, to już nie ten etap, bowiem malec będzie czuł się jak w potrzasku. Szkoda marnować cenny czas na siedzenie, skoro w tym czasie mógłby ćwiczyć chodzenie i bieganie. Poza tym zostawianie dziecka w łóżeczku grozi problemami z chodzeniem. Długie stanie w łóżeczku na paluszkach prowadzi do złego ustawiania stopy.
Rozwój psychospołeczny w 15. miesiącu życia
Nauka mowy nabiera rozpędu. Zasób słów dziecka zwiększa się z dnia na dzień. Maluszek zapewne potrafi już wyrazić podstawowe potrzeby za pomocą słów, np. "daj", "pić", "nie", "tak". Chętnie nazywa też przedmioty i osoby: mama, tata, baba, lala itp. Niektóre dzieci lubią naśladować odgłosy zwierząt i krzyczą za mijającym ich pieskiem "hau-hau". Jeśli do tej pory nie nauczyłaś dziecka wskazywania poszczególnych części ciała, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Dzięki takiej zabawie malec staje się bardziej świadomy własnego ciała. Chętnie pokaże również, gdzie mama ma nosek, a miś uszko. Podarowanie maluszkowi lalki to dobry pomysł. Dzieci lubią opiekować się nimi, dawać pić i kłaść spać. W tym wieku odkrywczym i ciekawym zajęciem jest malowanie po ścianach, podłodze, a czasem po kartce papieru. Dlatego pilnuj dobrze maluszka podczas rysowania.
Problemem dla dziecka jest nauka samodzielności, gdyż hamuje ją lęk przed rozstaniem z mamą. Mama i tata są dla dziecka całym światem i ostoją bezpieczeństwa. Dlatego dziecko chodzi za nimi krok w krok i mocno przeżywa wyjście rodziców z domu. Dziecko jeszcze nie rozumie, że mama wróci. Dla niego osoba po prostu znika, a upływ czasu jest niezrozumiały. Nie oznacza to, że rodzice mają zamknąć się z dzieckiem w domu. Trzeba otoczyć maluszka bliskimi osobami, tłumaczyć, że mama wróci i zawsze dotrzymywać umówionej godziny. W końcu malec zrozumie, na czym polega ten cały proceder ze znikaniem bliskich.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze