Praca w ciąży
BEATKA • dawno temuJesteś kobietą aktywną i niełatwo jest ci zrezygnować z kariery zawodowej, nawet gdy jesteś w ciąży. Tym bardziej, że dolegliwości ciążowe już ci nie dokuczają. Twoją największą słabością są za to zachcianki ciążowe. Nie możesz jednak przemęczać się w pracy. Nie próbuj udowadniać za wszelką cenę, że ciąża to nie choroba, a ty dajesz radę pracować na pełnych obrotach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy pracować w ciąży lub boisz się dyskryminacji w pracy, zapoznaj się z przywilejami, które przysługują przyszłej mamie.
Przywileje kobiet w ciąży
Pierwsze miesiące ciąży bywają nieprzyjemne. Dolegliwości w ciąży potrafią skutecznie uprzykrzyć kobiecie życie. Jeśli jednak przyszła mama nie ma już mdłości i nie cierpi na nadmierną senność, może funkcjonować normalnie. Kobiety w ciąży próbują czasami udowadniać, jak dużo mają sił. Jednak praca ponad miarę i nawał obowiązków, wywołują stres u przyszłej mamy, a ten niekorzystnie wpływa na dziecko. Kobiety ciężarne powinny zapoznać się z prawami, które im przysługują, a które są zapisane w kodeksie pracy.
Pierwsze oznaki ciąży dają się we znaki. Jednak z czasem organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Nudności i senność zostają zastąpione przez bóle krzyża, a te z kolei są konsekwencją siedzącego trybu życia. Kobieta ciężarna może pracować w wolniejszym tempie. Niektóre obowiązki powinny zostać rozdzielone między innych pracowników.
Przyszła mama powinna zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Według zasad BHP ciężarna może siedzieć przed komputerem do czterech godzin dziennie. Jeśli w pracy konieczny jest stojący tryb życia, przyszła mama może stać tylko trzy godziny, a nie osiem, jak to było do tej pory. W ciągu dnia należy wyjść na spacer, żeby dotlenić organizm. Jeśli nie może wyjść z biura, powinna przejść się chociaż po korytarzu co godzinę.
Jak powiedzieć szefowi o ciąży?
Powiadomienie szefa o ciąży jest jednym z najtrudniejszych zadań. Przygotuj się do tej rozmowy. Wybierz też odpowiedni moment. Jeśli twój szef jest zdenerwowany i zapracowany, przyjdź innym razem. Pamiętaj jednak, że pracodawca musi dowiedzieć się tego od ciebie, a nie z plotek krążących po biurze.
Przywileje prawne przysługują tylko osobom zatrudnionym na pełny etat. Jeśli pracujesz na umowę o dzieło lub zlecenie, przysługuje ci tylko pełnopłatne zwolnienie. Jeśli twoja umowa została zawarta na czas określony, a kończy się przed terminem porodu, to musi zostać przedłużona. Żeby móc dopełnić formalności, musisz złożyć w kadrach zaświadczenie od ginekologa o ciąży.
Lekarze przestrzegają kobiety ciężarne przed zbytnim przeciążaniem organizmu obowiązkami. Dobrze ci zrobi kilka dni w wolnego co miesiąc. Dzięki temu „naładujesz akumulatory” i z nową energią wrócisz do pracy. Jeśli nie możesz wziąć urlopu, poproś lekarza o zwolnienie lekarskie. Kolejna rozmowa z szefem powinna dotyczyć twojego powrotu do pracy po porodzie. Nie obiecuj, że tuż po urodzeniu będziesz dyspozycyjna. Kiedy pojawi się dziecko, twoje priorytety mogą ulec zmianie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze