Ciąża a praca przy komputerze
MARICRUZ • dawno temuJesteś w ciąży i pracujesz przy komputerze? Chcesz jak najdłużej być aktywna zawodowa, ale nie chcesz zaszkodzić dziecku? Sprawdź, ile dziennie możesz przebywać przy komputerze, gdy spodziewasz się dziecka.
Praca przy komputerze nie jest problemem, z którym muszą zmierzyć się ciężarne. Choć podczas ciąży przysługują ci specjalne prawa (m.in. możesz odmówić pracy przy komputerze, gdy jej wymiar przekracza 4 godziny), praca przy monitorze jest bezpieczna zarówno dla ciebie, jak i dziecka. O ile będziesz stosować się do kilku zasad, zwiększających twój komfort i zmniejszających ryzyko zmian.
Promieniowanie
Co szkodzi w ciąży? Stare monitory. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz mniej starych i szkodliwych monitorów. Te nowoczesne – ciekłokrystaliczne, czyli LCD – wytwarzają minimalne pole elektromagnetyczne. Dlatego można przed nimi pracować bezpiecznie i stosunkowo długo. Mimo to, jeśli w pracy korzystasz z komputera, postaraj się, by nie stał zbyt blisko twoich oczu. Zadbaj też o to, żeby komputer koleżanki z pracy nie był ustawiony tyłem do ciebie – taki układ naraża cię na podwójną dawkę promieniowania.
Pozycja
Zadbaj o odpowiednią pozycję podczas pracy przy komputerze. Aby uniknąć bólów głowy, szyi i pleców pamiętaj, by ustawić ekran dokładnie naprzeciw siebie. Fotel powinien być wygodny i mieć regulowaną wysokość – ustaw go tak, by górna krawędź monitora padała ok. 30–40 stopni poniżej linii wzroku. Plecy oprzyj o fotel, by przylegały do niego całkowicie, a nogi postaw pod kątem prostym (stopy powinny całe dotykać podłoże). Nie kołysz się, nie zginaj i nie zakładaj nogi na nogę.
Ochrona oczu
Chroń swoje oczy. Jeśli czujesz, że są zmęczone – odpocznij. Nawilżaj je także sztucznymi łzami, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.
Ruch
Przynajmniej co godzinę wstawaj od stanowiska i ruszaj się. Może to być tylko rozprostowanie kości, a może spacer do łazienki czy biurowej kuchni. Poprawi to twoje krążenie i zmniejszy ryzyko obrzęków i bólu.
Pamiętaj o rozsądku i umiarze. Jeśli jesteś osłabiona i praca cię męczy – odpocznij lub weź zwolnienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze