Objawy odwodnienia
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuWłaściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Woda stanowi aż 75% wagi ciała człowieka, większość płynu natomiast znajduje się komórkach ciała, a dokładniej w przestrzeni międzykomórkowej. Reszta mieści się w przestrzeni pozakomórkowej, czyli w naczyniach krwionośnych oraz między komórkami ciała w przestrzeni śródmiąższowej. Odwodnienie organizmu ma miejsce, gdy ciało traci więcej wody, niż pobiera. To stan, którego powinno się unikać, gdyż niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia.
Symptomy odwodnienia
Pierwszymi oznakami odwodnienia organizmu są pragnienie i zmniejszona produkcja moczu, który staje się gęsty i przybiera ciemniejszą niż zwykle barwę. W miarę jak organizm zużywa pokłady wody, pojawiają się kolejne objawy, takie jak wstrzymanie wydzielania potu, skurcze mięśni, a także nudności i wymioty.
Kolejną oznaką odwodnienia organizmu jest chroniczne zmęczenie. Jeżeli masz problemy z koncentracją lub opuściła cię cała energia, zamiast kolejnej filiżanki kawy sięgnij po szklankę wody. To samo dotyczy bólu lub zawrotów głowy. Gdy doświadczysz któregokolwiek z tych symptomów, uzupełnij poziom płynów w organizmie – zamiast soku owocowego czy napoju gazowanego wybierz czystą wodę mineralną.
Przesuszona skóra jest jednym z najwyraźniejszych symptomów odwodnienia organizmu. Picie wody pobudza krążenie krwi, dzięki czemu naskórek szybciej się regeneruje. Zamiast inwestować w balsamy nawilżające do ciała, warto zwiększyć dzienną ilość spożywanych płynów. Szczególnie podatna na przesuszenie jest skóra pod oczami. Gdy staje się ziemista lub pod oczami pojawiają się cienie, zadbaj o właściwie nawodnienie organizmu. Woda jest składnikiem niezbędnym do nawilżenia gałki ocznej i produkcji łez, zatem dodatkowa szklanka wody na pewno przywróci oczom blask.
Nie możesz pozbyć się zaparć? Najprawdopodobniej nie dostarczasz organizmowi wystarczającej dawki płynów. Woda pomaga nawilżyć ściany przewodu pokarmowego, dzięki czemu działa on dużo sprawniej. Odwodnienie organizmu może prowadzić również do przyspieszenia pracy serca, które wkłada więcej wysiłku w utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.
Jak zapobiec odwodnieniu?
Bardzo ważne w zapobieganiu odwodnieniu jest dostosowanie ilości wypijanych płynów do klimatu i temperatury powietrza. Jeżeli ćwiczysz na świeżym powietrzu, nie podejmuj treningu w godzinach południowych, gdy promienie słoneczne działają z największym natężeniem, lub ćwicz w zacienionym miejscu i regularnie uzupełniaj poziom płynów w organizmie. Reguła ta dotyczy również ludzi pracujących w wysokich temperaturach – powinni wówczas wypijać dużą ilość wody.
Najbardziej narażeni na odwodnienie są ludzie najmłodsi oraz najstarsi, ponieważ w przypadku tych dwóch grup wiekowych system regulacji temperatury ciała działa najsłabiej. Podczas upałów powinni oni zachować szczególną ostrożność i jeżeli nie jest to konieczne – nie opuszczać klimatyzowanych pomieszczeń.
Kluczową zasadą zapobiegania odwodnieniu organizmu jest unikanie picia napojów zawierających kofeinę. Wzmagają one produkcję moczu i przyspieszają wydalanie płynów z organizmu. Unikaj również picia alkoholu i przesolania potraw. Szczególnie niezdrowa jest także dieta wysokobiałkowa – jeżeli spożywasz dużo protein, wypijaj 8–12 szklanek wody dziennie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze