Praca w czasie upałów. Sprawdź, co ci przysługuje!
EWA CZORA • dawno temuWysokie temperatury podczas lata cieszą urlopowiczów, ale dla tych pozostających w pracy mogą być bardzo uciążliwe. Panujący upał skutecznie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Powoduje to spadek wydajności nawet do 20%. M.in. z tego powodu w interesie pracodawcy leży zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy.
Wysokie temperatury podczas lata cieszą urlopowiczów, ale dla tych pozostających w pracy mogą być bardzo uciążliwe. Panujący upał skutecznie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Powoduje to spadek wydajności nawet do 20%. M.in. z tego powodu w interesie pracodawcy leży zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy.
W czasie upałów pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom bezpłatną wodę do picia. Jeśli praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni, woda przysługuje, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni, a w pomieszczeniach (np. pracownik biurowy) – 28 stopni. Powinny być to takie ilości, które zaspokoją potrzeby pracownika podczas całego dnia pracy. A te mogą być różne — dla osób fizycznych zapotrzebowanie jest wyższe niż dla pracowników biurowych. Dodatkowo pracownicy wykonujący pracę na otwartej przestrzeni muszą mieć dostęp do wody bieżącej, aby móc się umyć. Jeśli jest to niemożliwe, pracodawca musi dostarczyć wodę do mycia w ilości około 90 litrów dziennie na jednego pracownika. Pracodawca nie może płacić ekwiwalentu pieniężnego za wodę zamiast wody.
W normalnych warunkach pracy pracownik musi mieć dostęp do wody zdatnej do picia, czyli takiej, która została przebadana przez Sanepid i nadaj się do picia.
Pracodawca musi pamiętać o pracownikach zatrudnionych przy pracach szczególnie niebezpiecznych, wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej i ocenić, czy można tę pracę wykonać bezpiecznie, bez narażania zdrowia lub życia pracownika. Prawo nie reguluje skrócenia czasu pracy w przypadku skrajnie wysokich temperatur, jest to uzależnione od pracodawcy. Jednak w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych lepiej skrócić czas pracy, gdyż wysoka temperatura może niekorzystnie wpłynąć na sprawność psychofizyczną i w konsekwencji doprowadzić do wypadku podczas pracy. Pracownik sam może przerwać pracę, jeśli zbyt wysoka temperatura powoduje jego złe samopoczucie, a pracodawca nie zapewnił odpowiednich warunków BHP np. przez dostarczenie wody, nie może też być za to ukarany obniżeniem wynagrodzenia.
Wysokie temperatury występujące latem nie powinny być czynnikiem dezorganizującym pracę, jeśli pracodawca dołoży starań, aby zminimalizować niekorzystne skutki upałów. Warto znać obowiązki pracodawcy oraz swoje prawa, wykonując pracę podczas upałów, szczególnie wtedy, gdy pracodawca się z nich nie wywiązuje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze