Śmiertelnie niebezpieczne upały
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWysokie temperatury cieszą, gdy odpoczywamy nad wodą. Dotyczy to jednak tylko osób zdrowych, dla których pobyt na świeżym powietrzu jest okazją do zrelaksowania się. W przypadku sercowców, przewlekle chorych i osób starszych, upały mogą być niebezpieczne, dlatego lekarze alarmują, aby na siebie szczególnie uważali.
Im dłużej trwają upały, tym tragiczniejsze są jego skutki. Już 25 ˚C (w cieniu) stanowi nie lada wyzwanie dla organizmu, który musi utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Wysokie temperatury osłabiają tę zdolność u osób z nadwagą, cierpiących na problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego, przewlekle chorych (np. na cukrzycę) czy starszych. Ci, którzy należą do grupy wysokiego ryzyka powinni przestrzegać zasad wskazanych poniżej.
Jak pokonać upał?
- całkowicie unikać przebywania na słońcu w godzinach od 10 do 15,
Jeśli nie jest to możliwe należy:
- przebywać w cieniu,
- nosić nakrycia głowy,
- zakładać luźne i przewiewne ubrania,
- wypijać odpowiednią ilość płynów (najlepiej wzbogaconych mikroelementami),
- stosować lekkostrawną dietę,
- unikać dusznych i zatłoczonych miejsc, wysiłku fizycznego, jak i nagłych zmian temperatur.
— Osoby z problemami kardiologicznymi powinny stale monitorować stan swojego zdrowia i rygorystycznie przestrzegać zaleceń lekarskich. Takie same wskazania dotyczą gospodarki wodnej i kierowane są do osób po zawałach, cierpiących na chorobę niedokrwienną serca oraz do pacjentów z niewydolnością krążenia i z nadciśnieniem tętniczym. Wszyscy jednak musimy pamiętać, że słońce potrafi być bardzo groźne, a ryzyko odwodnienia i przegrzania jest latem niezwykle wysokie, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby ułatwić naszemu organizmowi skuteczną walkę z negatywnymi konsekwencjami upałów. – tłumaczy dr Jerzy Foremny ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, lecz również na układ nerwowy. Senność, rozleniwienie, podenerwowanie, niepokój, problemy z koncentracją, spadek wydajności w pracy to skutki upałów. Bardzo ważne jest więc nie tylko relaksowanie się, ale też unikanie stresu, który stanowi zagrożenie zwłaszcza dla chorych na serce. Warto pamiętać, że długie przebywanie na słońcu może być niebezpieczne także dla osób młodych i zdrowych.
Najlepiej nie opalać się więc w godz. 10–15, gdy siła słońca i promieniowanie są najsilniejsze. Przed wyjściem na słońce nie wolno zapominać o kosmetykach z filtrami ochronnymi. Dużo płynów i odpowiedni strój to zalecenia, których należy przestrzegać, aby wysokie temperatury nie stały się zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Źródło: artykuł powstał w ramach programu profilaktyki zdrowotnej Siła Serca realizowanego przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi www.silaserca.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze