Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPrzyjaźń może być wspaniałym doświadczeniem, które wnosi wiele dobrego w nasze życie. Niestety może być także źródłem stresu i cierpienia. Gdy czujesz, że bliska osoba wykorzystuje cię, wymaga wiele i nie daje nic w zamian oraz nie można na niej polegać, możesz mieć do czynienia z przyjaźnią toksyczną. Ludzie, z którymi przebywamy mają wpływ na naszą karierę, związki, rodzinę, dzieci czy zdrowie, dlatego warto unikać tych, którzy zamiast wsparcia i zrozumienia przynoszą jedynie problemy. Po czym poznać toksycznego przyjaciela?
Rodzaje toksycznej przyjaźni
Istnieje wiele typów przyjaciół, którzy mogą mieć na nas destruktywny wpływ. Do najczęstszych zaliczamy:
- Plotkarza
Żywi się on plotkami, skandalami i dramatami. Mówi źle o każdej znanej wam osobie, więc pomyśl tylko, co może mówić o tobie. Prawdopodobnie wiele takich osób spotkałaś w szkole średniej.
- Ofiarę
Osoba taka dzwoni do ciebie wyłącznie wtedy, gdy w jej życiu dzieje się coś złego. Gdy wszystko się ułoży, słuch o niej ginie. Ten rodzaj przyjaciela uważa cię za pewnik i mianował cię swoim osobistym terapeutą. Nawet w czasie najpiękniejszego dnia telefon od takiego człowieka może zrujnować ci humor.
- Zazdrośnika
Ludzie (w szczególności kobiety) mogą być bardzo złośliwi i zawistni, a zachowanie to często wynika z braku pewności siebie. Ten rodzaj przyjaciela będzie cię nieustannie krytykował i dążył do rywalizacji, a gdy będziesz miała gorszy dzień, wyda się szczęśliwy.
- Wyzyskiwacza
Jest to osoba, która zauważyła, że posiadasz coś, czego pragnie. Być może jesteś dla niej drzwiami do kariery lub masz niezwykle atrakcyjne rodzeństwo, z którym chętnie wybrałaby się na randkę. Niestety, osoba taka najzwyczajniej w świecie cię wykorzystuje i nie daje nic w zamian.
Oznaki toksycznej przyjaźni
Można wyróżnić wiele innych typów toksycznych przyjaciół. Jednak aby zidentyfikować szkodliwą osobę, wystarczy określić, w jaki sposób czujesz się w jej towarzystwie. Z toksycznym przyjacielem masz do czynienia, gdy:
- nie czujesz się swobodnie w jego obecności,
- po spotkaniu odczuwasz smutek lub niedowartościowanie (ponieważ obraża cię, sprawia, że czujesz się gorsza lub po prostu wprowadza negatywną atmosferę),
- widząc mail lub SMS od tej osoby, czujesz lęk lub strach (ponieważ wiesz, że najprawdopodobniej znów czegoś od ciebie chce lub że znów powie coś przykrego),
- ciągle czegoś od ciebie wymaga i nie wydaje się szczery,
- w jego obecności czujesz się zmęczona, zestresowana, wypompowana lub niezadowolona z siebie.
Najszybszym sposobem na uwolnienie się od toksycznej przyjaźni może się wydawać ucieczka. Wiele osób postanawia jednak porozmawiać z przyjaciółką na temat problemów we wspólnych relacjach lub ustanowić pewne granice. Warto spróbować naprawić taką znajomość, zanim zupełnie z niej zrezygnujemy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze