Stracona przyjaźń
KAROLINA • dawno temuUczucie towarzyszące jakiejkolwiek stracie jest tak mocne, że nierzadko paraliżuje zupełnie nasze działanie. Utrzymanie natomiast przy sobie nie tylko rzeczy materialnych, lecz przede wszystkim relacji z innymi ludźmi związane jest z niemałym wysiłkiem i staraniem. Czasami nawet zastanawiamy się, czy dana gra warta jest świeczki, czy też może lepiej zrezygnować i zaprzestać wszelkich starań. Z takimi samymi rozterkami spotykamy się podczas rozważania swojego związku z ukochanym, ale także wtedy, gdy mamy do czynienia z drugą osobą wyłącznie na stopie przyjacielskiej. O stracie, jaką ponieśliśmy dowiadujemy się często dopiero wówczas, gdy odzyskanie zaufania do naszej osoby nie ma już racji bytu. Jednak mówi się, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko. Kiedy zatem możemy spisać ją na straty? Na czym opiera się przyjaźń? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Na czym polega prawdziwa przyjaźń?
Przyjaciel to skarb– często słyszymy takie opinie, niestety codzienne tempo życia, a także obowiązki związane z pracą czy rodziną wcale nie wpływają pozytywnie na kształtowanie tak bliskich relacji z innymi ludźmi. Należy sobie jednak postawić pytanie, na czym polega przyjaźń. Jeżeli bowiem założymy, że jest ona oparta na wzajemnym zrozumieniu, to okaże się, że i w takich warunkach jak najbardziej możemy mieć do czynienia z prawdziwą przyjaźnią. Wystarczy tylko odrobina chęci, by utrzymać bliską relację i mieć osobę, na której zawsze będziemy mogli polegać. Niektórzy twierdzą, że o tym, czy nie mamy do czynienia z fałszywą przyjaźnią możemy się przekonać dopiero po wielu latach, które przyniosą wiele okazji do weryfikacji. Inni natomiast twierdzą, że błądzić jest rzeczą ludzką i idealny przyjaciel nie istnieje, dlatego należy akceptować różnego rodzaju rozbieżności i cieszyć się tym, co mamy. Najgorsze co może się nam przytrafić to bezpowrotnie stracić przyjaciela, z którym zawsze mogliśmy porozmawiać i który podtrzymywał nas na duchu, gdy wpadaliśmy w opresję. Zobacz, kiedy możemy mówić o końcu przyjaźni.
Przyjaźń stracona
Zdarzają się sytuacje, kiedy nie możemy już dawnej przyjaźni odnowić. Poczucie bezradności i dużej straty nie jest przyjemne, zwłaszcza że nie mamy się z kim nim podzielić, by znaleźć ukojenie. Kiedy najczęściej mamy do czynienia z bezpowrotnie utraconą przyjaźnią? Po pierwsze wówczas, gdy wcale o nią nie dbamy, za każdym razem odrzucając propozycje spotkania. Zmiana miejsca zamieszkania i rozejście się życiowych dróg też wcale w tym nie pomagają. Czas nieubłaganie w takiej sytuacji daje się we znaki. I chociaż możemy dołożyć wszelkich starań, by wznowić taką znajomość, to jednak kiedy sobie o tym przypominamy, zwykle jest tak późno, że wydaje się to dla nas zupełnie niewyobrażalne. Z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy nasz przyjaciel wyrządzi nam krzywdę, której nie potrafimy mu wybaczyć. Zazwyczaj w takim przypadku wieloletnia relacja może skończyć się szybko i bardzo burzliwie. Co zrobić, by nie dopuścić do końca przyjaźni? Warto zastanowić się, czy naprawianie czegoś ma jakiś sens, a kiedy już zdecydujemy, że chcemy naprawić naszą relację z przyjaciółką, musimy dołożyć wszelkich starań, by tak też się stało.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze