Problemy z koncentracją
ALICJA • dawno temuProblemy ze skupieniem i zapamiętywaniem nie należą do rzadkości. Życie w biegu, ciągły stres, masa spraw na głowie i nic dziwnego, że dopada nas roztargnienie. Gdy zaburzenia koncentracji staną się naprawdę uciążliwe, warto zgłosić się o pomoc do specjalisty. Tymczasem przedstawiamy proste ćwiczenia koncentracji i pamięci.
Zaburzenia pamięci i koncentracji
Z wiekiem nasza koncentracja w naturalny sposób zaczyna się kurczyć. Mamy coraz więcej na głowie i stajemy się bardziej roztargnieni. Zawsze zorganizowani, systematyczni, niczym trybiki w zegarku, zaczynamy zapominać, spóźniać się i mylić. Niestety to, że pamięć płata nam filge, a skupienie przychodzi z trudem, jest normalne. W końcu nasz organizm starzeje się i jego zdolność percepcji maleje. Jednak za normę nie można uznać sytuacji, w której roztargnienie pojawia się nagle, a problemy z zapamiętywaniem i koncentracją w zdecydowany sposób utrudniają codzienne życie. Warto wówczas udać się na badania, aby wykluczyć podłoże chorobowe uciążliwej dolegliwości. Problemy z pamięcią i koncentracją występują np. po przebytym urazie głowy, na skutek udaru mózgu, ostrej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, której towarzyszyła wysoka gorączka, przy cukrzycy, zapaleniu płuc, chorobach serca, w wyniku nadużywania alkoholu lub przyjmowania niektórych leków, przy chorobie Parkinsona, jako objaw Alzheimera, demencji, amnezji oraz zaburzeń emocjonalnych (zwłaszcza stresu). Jednak na szczęście czy nieszczęście najczęstszą przyczyną zaburzeń koncentracji u młodych osób jest chroniczne zmęczenie i przepracowanie. Hałas, złe warunki pracy, monotonia, codzienne problemy zdecydowanie utrudniają skupienie się nad wykonywaną czynnością. Co robić?
Ćwiczenia na poprawę koncentracji
Całe szczęście mamy wakacje i okres urlopowy. Czas naładować baterie, zmotywować się do regularnego treningu, który zdecydowanie poprawia jakość myślenia, zapamiętywania i koncentracji, gdyż dotlenia mózg, a do diety wprowadzić produkty bogate w magnez i witaminę B6, które znakomicie wpływają na poprawę pamięci i percepcji.
Przydadzą się również ćwiczenia na koncentrację. Oddziałuj na swoje zmysły, a w przyjemny sposób przywrócisz zdolność jasnego myślenia. Oto kilka prostych pomysłów na poprawę koncentracji i rozwiązanie na zapominanie:
- Ćwiczenie na spostrzegawczość
Wybierz jeden przedmiot w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz i staraj się przez 3 minuty myśleć tylko o nim. Powtarzaj ćwiczenie w ciągu dnia. Gdy uda ci się skoncentrować wyłącznie na wybranym przedmiocie i odgonić natrętne myśli niezwiązane z przedmiotem, osiągniesz sukces.
Pomyśl o jednym kolorze i postaraj się znaleźć wszystkie przedmioty w pokoju, które mają daną barwę.
- Rozpoznawanie dźwięków
Włącz ulubioną piosenkę i postaraj się wyłapać wszystkie instrumenty muzyczne, które tworzą podkład muzyczny dla wokalisty.
Będąc na spacerze w parku, wsłuchaj się w jego dźwięki i spróbuj je przyporządkować do właścicieli – szum drzew, odgłosy poszczególnych ptaków, głosy ludzi itp. Usprawnisz w ten sposób "dźwięczne źródło pamięci".
- Rozpoznawanie zapachów
Wybierz się do perfumerii i postaraj się zidentyfikować choć niektóre zapachy unoszące się w powietrzu. Równie miłą aromaterapię można przeprowadzić w cukierni.
- Rozpoznawanie smaków
Wybierz się do restauracji i zamów nieznaną Ci potrawę. Nie zaglądając do karty menu, postaraj się rozpoznać składniki dania.
Na początku treningu warto wyposażyć się w notesik i długopis, aby notować wszystkie ważne informacje i zadania. Noś notes zawsze przy sobie, a roztargnienie nie będzie tak straszne. Wyrób w sobie nawyk ustawiania przypomnień w telefonie lub przyklejaj karteczki samoprzylepne w widocznych miejscach z ważnymi dla Ciebie informacjami. Pamiętaj, aby w ciągu dnia znaleźć przynajmniej jedną wolną godzinę na „nicnierobienie” lub kwadrans na relaks i oczyszczenie umysłu z natłoku myśli. Medytacja może okazać się bezcenną pomocą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze