Problemy z koncentracją uwagi u dzieci
BEATKA • dawno temuKoncentracja u dziecka pozwala im na stosunkowo szybkie przyswajanie wiedzy. Większość rodziców nie zauważa, że ich maluchy mają problemy z koncentracją. Pogarszające się wyniki w nauce, problemy z pamięcią, zapominanie o pracach domowych dorośli składają na karb lenistwa lub niedbalstwa. Tymczasem problemy mogą mieć bardziej złożoną przyczynę. Pierwsze objawy kłopotów z koncentracją uwidaczniają się zazwyczaj, gdy dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły.
Przyczyny i objawy zaburzeń koncentracji
Problemy z koncentracją mają wpływ na pogarszające się wyniki w nauce oraz obniżoną zdolność zapamiętywania. Rodzice zazwyczaj orientują się w problemach dziecka dopiero, gdy maluch przynosi złe oceny ze szkoły. Wśród przyczyn obniżonej koncentracji znaleźć można zbyt słabą motywację do zdobywania wiedzy, brak zainteresowania daną partią materiału, brak uzdolnień u dziecka, niesprzyjającą sytuację rodzinną, złą atmosferę w szkole (np. agresja w szkole ze strony starszych kolegów), zaburzenia funkcji poznawczych i motorycznych, niekorzystną dietę (zbyt mała ilość kwasów omega-3, -6 i -9).
Dziecko mające problemy z koncentracją pracuje dość szybko, ale niestety pobieżnie. Popełnia przy tym dużo błędów. Maluch nie poświęca zajęciu, które wykonuje, należytej uwagi. Dzieci cierpiące na zaburzenia koncentracji mogą też pracować bardzo wolno, wręcz „ślamazarnie”. Męczy ich wykonywane zajęcie. Maluchy wyglądają, jakby spały na jawie i nie kojarzyły, co się dzieje wokół nich. Sprawiają wrażenie pogrążonych w marzeniach.
Szczególne problemy dzieci mają przy wykonywaniu zajęć wymagających uwagi, np. przy odrabianiu pracy domowej z matematyki. Zupełnie inaczej dziecko zachowuje się w sytuacjach, do których nie jest przymuszane. O ile podczas odrabiania zadanych lekcji dziecko będzie miało problemy ze skupieniem, o tyle w trakcie zabawy będzie bardzo wytrwałe i aktywne. Stąd też rodzice obserwujący dziecko mogą mylnie łączyć przyczyny kłopotów w nauce z lenistwem.
Zwalczanie problemów z koncentracją
Żeby polepszyć jakość koncentracji, należy wziąć pod uwagę osobowość dziecka, środowisko, w którym maluch przebywa i mechanizmy kierujące jego zachowaniem. Pierwszym krokiem do zwiększenia efektywności nauki powinno być pozbycie się przyczyny zaburzeń. Dziecko powinno mieć swoje biurko, przy którym będzie mogło odrabiać lekcje. Warto określić konkretną godzinę, o której maluch powinien zająć się lekcjami. Pomocna w uzyskaniu koncentracji jest czystość. Dlatego też warto o nią zadbać. Wszystkie niepotrzebne rzeczy należy uporządkować.
Wszystkie sposoby na pamięć i koncentrację powinny być wspomagane odpowiednim odżywianiem. Dieta dziecka musi być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Ponieważ organizm ludzki nie potrafi ich wytwarzać, należy dostarczać je w pożywieniu (źródłem nienasyconych kwasów są ryby) lub w suplementach diety. Niedobór kwasów powoduje zaburzenia emocjonalne (depresja u dzieci, agresja, ADHD), metaboliczne (otyłość, cukrzyca), umysłowe (zaburzenia pamięci), hormonalne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze