Zadławienie u niemowlaka – jak udzielić pierwszej pomocy?
PATRYCJA • dawno temuKiedy twoja pociecha zachłyśnie się herbatką,zadławi się elementem zabawki, monetą, kęsem jedzenia nie czekaj na przyjazd karetki. Musisz jak najszybciej udzielić mu pomocy. Jeśli do tej pory nie wiesz jak należy postępować w przypadku zadławienia, najwyższa pora się tego dowiedzieć. Pamiętaj, że niewinne zadławienie może skończyć się uduszeniem. Jak udzielić pierwszej pomocy podczas zadławienia opisuję poniżej.
Co to jest zadławienie?
Zadławienie to zablokowanie dróg oddechowych przez jakiś element. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi u małych dzieci, które poznają świat m.in. przez dotyk i smak, i które wkładają do buzi wszelkie napotkane przedmioty. Dławiący się maluch krztusi się i nie może złapać oddechu. Co robić?
Krok 1.
Spróbuj usunąć przedmiot z buzi dziecka wkładając do niej palce i wyciągając przedmiot. Uważaj, by nie wepchnąć palców zbyt głęboko do buzi dziecka, gdyż grozi to przesunięciem się przedmiotu w głąb przełyku. Nie klep także dziecka po plecach, gdy siedzi lub stoi, gdyż przedmiot również przesunie się w dół, a nie na zewnątrz.
Krok 2.
Połóż dziecko na swoim przedramieniu. Jego głowa powinna być skierowana w dół, a twarz odwrócona do ziemi. Otwartą dłonią uderz dziecko kilkukrotnie w plecy między łopatkami.
Krok 3.
Odwróć następnie dziecko na plecy, trzymając główkę nadal pochyloną w dół i zajrzyj do buzi czy aby nie widać przedmiotu, który blokował drogi oddechowe i go usuń. Jeśli dziecko nadal się dławi uciskaj dwoma palcami dolną część mostka co 3 sekundy. Sprawdzaj czy przedmiot znajduje się w buzi i można go wyjąć. Wykonuj uciśnięcia na przemian z oklepywaniem.
Krok 4.
Jeśli próby usunięcia przedmiotu są nieskuteczne natychmiast wezwij pogotowie. Jeśli dziecko straci przytomność rozpocznij akcję reanimacyjną. Połóż je na plecach i wykonuj uciskanie mostka dwoma palcami bez resuscytacji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze