Skład apteczki pierwszej pomocy
ALICJA • dawno temu • 2 komentarzeApteczka pierwszej pomocy to nic innego jak pojemnik zawierający środki wykorzystywane do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zawartość apteczki uzależniona jest od jej przeznaczenia (apteczka samochodowa, apteczka domowa, apteczka turystyczna, apteczka zakładowa), a także od ilości, wieku oraz dolegliwości osób, które ma chronić. Niezależnie od tego, jakie jest wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, powinna być oznakowana białym krzyżem na zielonym lub czerwonym tle. Co ważne, powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci, a łatwo osiągalnym i znanym dorosłym.
Apteczka domowa
Podstawowy zestaw pierwszej pomocy nie jest uregulowany prawnie, a podana poniżej zawartość apteczki nie jest obligatoryjna. Dlatego kompletując apteczkę pierwszej pomocy do użytku domowego, weź pod uwagę potrzeby domowników. Wyposaż apteczkę w takie środki i leki, których używacie najczęściej (np. spreje do nosa w przypadku alergików, sztuczne łzy przy częstym występowaniu zespołu suchego oka, leki na nadciśnienie w przypadku nadciśnieniowców) oraz w leki na receptę przepisane przez lekarza dla chorych domowników. W standardowej apteczce domowej znajdują się:
- Środki opatrunkowe – gazy i plastry opatrunkowe różnej wielkości, opaska elastyczna, opatrunek w aerozolu, przylepiec, lignina, wata, bandaże dziane i elastyczne.
- Środki dezynfekujące – woda utleniona, spirytus salicylowy.
- Leki dostępne bez recepty: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na dolegliwości żołądkowo-jelitowe (węgiel leczniczy, krople miętowe, krople żołądkowe), leki rozkurczowe, tabletki na ból gardła, żele na stłuczenia i obrzęki, pianki na oparzenia, zioła (mięta lekarska, rumianek, lipa).
- Akcesoria medyczne – termometr lekarski, pęseta, nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, termofor, zakraplacz.
Apteczka samochodowa
Skład apteczki samochodowej najlepiej dostosować do standardów europejskich. Na wyposażeniu apteczki samochodowej znajdują się:
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy,
- młotek bezpieczeństwa,
- kamizelka ostrzegawcza z elementami fluorescencyjnymi,
- kołnierz usztywniający,
- koc ratunkowy,
- agrafki i nożyczki,
- rękawiczki jednorazowe,
- maseczka do resuscytacji,
- chusta trójkątna i opatrunkowa,
- opaski elastyczne,
- plastry różnej wielkości,
- kompresy,
- opatrunek indywidualny G i M.
Jak zapewne zauważyliście, w apteczce samochodowej nie powinny znajdować się leki. Podanie środków farmakologicznych poszkodowanym w wypadku drogowym, mogłoby wyrządzić więcej szkody niż pożytku zwłaszcza, jeśli udzielający pomocy nie posiada wykształcenia medycznego.
Apteczka zakładowa
Wyposażenie apteczki w zakładzie pracy jest zazwyczaj najuboższe. Apteczki zakładowe to zazwyczaj apteczki ścienne, przymocowywane na stałe do ściany oraz zamykane na klucz (zabezpieczenie przed kradzieżą). Jest to największy mankament tego typu apteczek, gdyż odnalezienie klucza, w sytuacji zagrażającej życiu, bywa problematyczne. Lepszym rozwiązaniem są apteczki przemysłowe, które montowane są na uchwyt, a ich wyposażenie umożliwia jednoczesne udzielenie pomocy kilku, a nawet kilkudziesięciu osobom. Skład apteczki uzależniony jest w dużej mierze od charakteru wykonywanej pracy. Nieco inne wyposażenie będą miały apteczki w fabrykach, a inne znajdujące się na wyposażeniu biura. Niemniej, apteczki w zakładach pracy powinny zawierać: opatrunki i bandaże, środki dezynfekujące, przeciwbólowe, nożyczki, maseczkę do sztucznego oddychania, rękawice lateksowe, wodę utlenioną.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze