Które zboża są najzdrowsze?

10. Dlaczego pełnoziarniste jest lepsze?Produkty z przetworzonego ziarna są często obecne na półkach sklepów, gdyż mają dłuższą świeżość. Problem tkwi w tym, że przetworzone ziarna są uboższe o składniki odżywcze potrzebne organizmowi do zachowania zdrowia. Przetworzone ziarno znajdziesz w produktach takich jak biały chleb, drożdżówki, płatki śniadaniowe czy krakersy. Zawiera je również biały ryż i desery. Produkty pełnoziarniste są zdrowe, ponieważ zachowują ważne składniki odżywcze, m.in. błonnik, który zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Zdjęcie autorstwa surlygirl / CC BY

10. Dlaczego pełnoziarniste jest lepsze?
Produkty z przetworzonego ziarna są często obecne na półkach sklepów, gdyż mają dłuższą świeżość. Problem tkwi w tym, że przetworzone ziarna są uboższe o składniki odżywcze potrzebne organizmowi do zachowania zdrowia. Przetworzone ziarno znajdziesz w produktach takich jak biały chleb, drożdżówki, płatki śniadaniowe czy krakersy. Zawiera je również biały ryż i desery. Produkty pełnoziarniste są zdrowe, ponieważ zachowują ważne składniki odżywcze, m.in. błonnik, który zapewnia uczucie sytości na dłużej.

9. JęczmieńProdukty zawierające jęczmień pozwalają na lepszą kontrolę cukru we krwi i wpływają pozytywnie na zdrowie serca.
Zdjęcie autorstwa Schanna / CC BY

9. Jęczmień
Produkty zawierające jęczmień pozwalają na lepszą kontrolę cukru we krwi i wpływają pozytywnie na zdrowie serca.

8. Kasza jaglanaKasza jaglana pełna jest witamin z grupy B (B1, B2, B6) i stanowi źródło błonnika i białka. Kasza ta zawiera również magnez, żelazo, fosfor, cynk i miedź. Z powodzeniem można ją stosować jako dodatek do obiadu zamiast ziemniaków czy makaronu oraz jako składnik sałatki warzywnej czy owocowej.
Zdjęcie autorstwa Katrin Morenz / CC BY

8. Kasza jaglana
Kasza jaglana pełna jest witamin z grupy B (B1, B2, B6) i stanowi źródło błonnika i białka. Kasza ta zawiera również magnez, żelazo, fosfor, cynk i miedź. Z powodzeniem można ją stosować jako dodatek do obiadu zamiast ziemniaków czy makaronu oraz jako składnik sałatki warzywnej czy owocowej.

7. Brązowy ryżBiały ryż pozbawiony jest dużej części substancji odżywczych. Brązowy ryż jednak ma mnóstwo witamin z grupy B, antyoksydantów i błonnika. Zastąp biały ryż brązowym w obiedzie lub wypróbuj sałatkę z brązowym ryżem i fasolą.
Zdjęcie autorstwa Rob & Dani / CC BY

7. Brązowy ryż
Biały ryż pozbawiony jest dużej części substancji odżywczych. Brązowy ryż jednak ma mnóstwo witamin z grupy B, antyoksydantów i błonnika. Zastąp biały ryż brązowym w obiedzie lub wypróbuj sałatkę z brązowym ryżem i fasolą.

6. GrykaW Polsce głównie wykorzystywana jako materiał do produkcji kaszy gryczanej czy płatków gryczanych, jest źródłem białka cenniejszego od białek zbóż. Gryka bogata jest w magnez, który obniża ciśnienie krwi i pomaga regulować poziom insuliny we krwi.
Zdjęcie autorstwa Ervins Strauhmanis / CC BY

6. Gryka
W Polsce głównie wykorzystywana jako materiał do produkcji kaszy gryczanej czy płatków gryczanych, jest źródłem białka cenniejszego od białek zbóż. Gryka bogata jest w magnez, który obniża ciśnienie krwi i pomaga regulować poziom insuliny we krwi.

5. KuskusKuskus jest lekki i puszysty, i świetnie smakuje z warzywami gotowanymi na parze. Kuskus ma niewielką ilość tłuszczu oraz jest źródłem białka, błonnika, niacyny i fosforu.
Zdjęcie autorstwa Alpha / CC BY

5. Kuskus
Kuskus jest lekki i puszysty, i świetnie smakuje z warzywami gotowanymi na parze. Kuskus ma niewielką ilość tłuszczu oraz jest źródłem białka, błonnika, niacyny i fosforu.

4. Komosa ryżowaKomosa ryżowa jest bogata w białka, żelazo, zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik. Komosą ryżową można zastąpić ziemniaki czy makaron w obiedzie lub użyć jej jako składnika w sałatce z warzywami i orzechami.
Zdjęcie autorstwa Eliot Phillips / CC BY

4. Komosa ryżowa
Komosa ryżowa jest bogata w białka, żelazo, zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik. Komosą ryżową można zastąpić ziemniaki czy makaron w obiedzie lub użyć jej jako składnika w sałatce z warzywami i orzechami.

3. Dziki ryżDziki ryż ma mnóstwo witaminy B i błonnika. Ryż ten jest uniwersalny i świetnie sprawdza się jako składnik obiadu. Możesz również przygotować sałatkę z dzikiego ryżu, łososia i szczypiorku.
Zdjęcie autorstwa Timothy Vollmer / CC BY

3. Dziki ryż
Dziki ryż ma mnóstwo witaminy B i błonnika. Ryż ten jest uniwersalny i świetnie sprawdza się jako składnik obiadu. Możesz również przygotować sałatkę z dzikiego ryżu, łososia i szczypiorku.

2. OwiesOwsianka to prosty sposób na włączenie pełnych ziaren do diety. Ważna jest dla serca, ponieważ zawiera antyoksydanty nazywane awentramidami, które chronią ten narząd. Zaczynaj więc dzień owsianką z jabłkami i cynamonem.
Zdjęcie autorstwa Janet Hudson / CC BY

2. Owies
Owsianka to prosty sposób na włączenie pełnych ziaren do diety. Ważna jest dla serca, ponieważ zawiera antyoksydanty nazywane awentramidami, które chronią ten narząd. Zaczynaj więc dzień owsianką z jabłkami i cynamonem.

1. Pełnoziarnista pszenicaWybieraj pieczywo z pełnoziarnistej pszenicy, a z łatwością wprowadzisz do diety zdrowe ziarna. Pamiętaj, aby pieczywo było w 100% z pełnoziarnistej pszenicy, gdyż produkty wieloziarniste lub pszeniczne mogą być przetworzone i pozbawione wartości odżywczych pełnych zbóż.
Zdjęcie autorstwa Veganbaking.net / CC BY

1. Pełnoziarnista pszenica
Wybieraj pieczywo z pełnoziarnistej pszenicy, a z łatwością wprowadzisz do diety zdrowe ziarna. Pamiętaj, aby pieczywo było w 100% z pełnoziarnistej pszenicy, gdyż produkty wieloziarniste lub pszeniczne mogą być przetworzone i pozbawione wartości odżywczych pełnych zbóż.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Warzywa i owoce dobre na różne schorzenia Zespół rozluźnienia pochwy Problem tysięcy Polek, który łatwo pokonać Krwawienie z odstawienia Feedersi Niedziela ulubionym dniem tygodnia Jesz mało chleba? Sprawdź, czy warto to zmienić... Terapia czaszkowo- krzyżowa Zupa z soczewicy 5 najpopularniejszych mitów stomatologicznych. Obalamy je! Kilka rad, jak pozbyć się bólu głowy Lodówka pomoże ci w odchudzaniu! Maska do włosów lepsza od zwykłej odżywki?