Zaburzenia metaboliczne
KAROLINA • dawno temu • 2 komentarzeJakie choroby określane są mianem najgroźniejszych? Wydaje się, że współczesna medycyna dysponuje coraz lepszymi technikami diagnostycznymi i zestawem skutecznych metod leczenia. Jednak mimo to, wskazać można kilka chorób określanych często mianem cichych zabójców. To właśnie one stanowią dla nas największe zagrożenie, ponieważ zwykle dopiero po długim czasie ich trwania i wywołaniu wielu szkód w naszym organizmie są one wykrywane. Nawet chodzenie na kontrolne wizyty do lekarza wcale nie jest gwarancją tego, że schorzenia tego typu zostaną w porę zdiagnozowane. Bardzo często do grupy tych niebezpiecznych chorób zaliczane są zaburzenia metaboliczne. Czym one właściwie są? Jak możemy rozpoznać, że nasz metabolizm nie działa prawidłowo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zanim to jednak nastąpi, warto jest dowiedzieć się, czym właściwie jest metabolizm i jaka jest uproszczona zasada jego działania.
Co to jest metabolizm?
Metabolizm człowieka jest zagadnieniem zawiłym i skomplikowanym, jednak by lepiej zrozumieć zaburzenia metaboliczne u dzieci bądź dorosłych, nie sposób nie poznać chociażby podstawowych zagadnień z nim związanych. Bardzo często określany jest on mianem przemiany materii. Otóż metabolizm to nic innego, jak reakcje chemiczne, które są z nią związane. Z metabolizmem mamy do czynienia w odniesieniu do każdej żywej komórki. To właśnie dzięki temu fundamentalnemu dla organizmu procesowi możliwe jest jego funkcjonowanie. Upraszczając, przemiany metaboliczne mają zagwarantować organizmowi energię potrzebną mu do pełnienia podstawowych funkcji. Warto również zaznaczyć, że metabolizm dzielony jest na dwie grupy procesów określanych mianem anabolizmu i katabolizmu. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy któryś z nich nie przebiega w odpowiedni sposób. Często słyszy się na przykład o zwolnionym metabolizmie. Jedni, jedząc małe ilości, ciągle przybierają na wadze, podczas gdy inni, wciąż zajadając się, są niezwykle szczupli. Na czym to polega?
Choroby metabolizmu
Istnieje wiele chorób związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem metabolizmu. Posiadają one bardzo różne podłoże. Niektóre z nich są prostą konsekwencją niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej, natomiast inne związane są z obciążeniem genetycznym. Odmienne może być również ich zaawansowanie i wpływ na kondycję organizmu. W niektórych przypadkach, jak na przykład w dnie moczanowej albo hiperwitaminozie A i otyłości, wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety. Niektóre z tych chorób związane są z zaburzeniami hormonów, np. cukrzyca, zespół Cushinga, i wymagają innego typu kuracji. Warto dodać, że w niektórych przypadkach choroby metaboliczne są nieuleczalne i bezpośrednio prowadzą do śmierci organizmu. Niektóre z nich mogą wydawać się mniej szkodliwe, jednak bardzo często prowadzą one do powstawania znacznie poważniejszych schorzeń, jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a nawet rak piersi i prostaty. Z tego względu tak ważne jest ich wczesne wykrycie i zdiagnozowanie poprzez wykonanie badania metabolicznego.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze