Zaburzenia odżywiania
DAMIESA • dawno temuNagły spadek wagi czy też wręcz odwrotnie – dynamiczny przyrost masy ciała w krótkim czasie, napady głody czy jadłowstręt. Zaburzenia odżywiania to choroby naszej cywilizacji nierzadko zwane także chorobami duszy. Nieleczone potrafią zrujnować zdrowie a nawet doprowadzić do śmierci, a wszystko to za sprawą pogoni za pięknem widzianym na okładach czasopism czy pokazach mody. Jak rozpoznać pierwsze symptomy?
Bulimia – to napady głody, którym towarzyszą wyrzuty sumienia, a w konsekwencji zmuszanie się do wymiotów lub nadmierne używanie środków przeczyszczających celem pozbycia się nadmiaru jedzenia z organizmu i jego szybkiego wydalenia. Dotyka osoby, które źle się czują we własnym ciele i kompleksy leczą obżarstwem, które na krótko poprawia im samopoczucie i pozwala zapomnieć o kompleksach.
Anoreksja– chęć szybkiej utraty wagi poprzez stosowanie wyczerpujących organizm głodówek. Osobę chora cechuje mylne postrzegane własnego ciała. Zaburzenie to dotyka osoby charakteryzujące się perfekcjonizmem, dążeniem do ideału, ale także osoby pragnące kary, których niska samoocena doprowadza do chęci unicestwienia się. Pierwsze symptomy to spożywanie posiłków w samotności, uprawianie zbyt forsownych ćwiczeń i innych aktywności fizycznych, ciągłe kontrolowanie wagi, lęk przed otyłością.
Jedzenie kompulsywne– nadmierne spożywanie jedzenie bez odczuwanie uczucia głodu. Symptomy: szybkie spożywanie pokarmów w dużej ilości, napady głodu, jedzenie aż do momentu wystąpienie torsji. Problem ten dotyka osoby żyjące w stresie, które pragną na chwilę zapomnieć o istniejących wokół problemach lub chcące rozładować złe emocje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze