Jak korzystać z sauny?
BEATKA • dawno temuZastanawiasz się, jak oczyścić organizm? Jednym z popularniejszych sposobów oczyszczania organizmu jest korzystanie z sauny. Panująca w niej wysoka temperatura nie tylko wpływa kojąco na ciało, ale też na umysł człowieka. Sauna to miejsce, w którym można się zrelaksować i odprężyć. Wynalezienie sauny zawdzięczamy Finom. Nie dziwi jednak fakt, że moda na korzystanie z nich rozprzestrzeniła się bardzo szybko po całym świecie. Wysoka temperatura aktywizuje wydzielanie niektórych hormonów, między innymi hormonu szczęścia – czyli endorfin.
Zdrowy wpływ sauny
Panująca moda na korzystanie z sauny powoduje, że wiele osób ma ochotę z niej skorzystać. Jednocześnie pojawiają się pytania typu: Który rodzaj sauny jest najodpowiedniejszy? Jak korzystać z sauny? Jaki jest wpływ sauny na sylwetkę? Żeby odpowiedzieć na te pytania, warto najpierw poznać zalety sauny. Jej wysokie temperatury hartują ciało. Sauna wzmacnia odporność, usuwa toksyny z naszego organizmu, likwiduje zmęczenie mięśni, zmniejsza bóle reumatyczne, pozytywnie wpływa na drogi oddechowe i układ krwionośny.
Istnieją jednak przeciwwskazania do sauny. Nie poleca się jej osobom, które borykają się z problemami z układem krwionośnym (znajdują się wśród nich osoby z niewydolnością krążenia i niestabilną chorobą wieńcową). Z sauny nie powinny korzystać też osoby cierpiące na:
- zaburzenia rytmu serca,
- przeziębienia,
- gorączkę,
- nadciśnienie,
- choroby narządów płciowych,
- choroby wątroby,
- choroby nerek,
- choroby skóry.
Kobiety w ciąży również powinny skonsultować z lekarzem chęć skorzystania z sauny, ponieważ w niektórych przypadkach wyklucza się jednak możliwość przebywania w tak wysokich temperaturach.
Wizyta w saunie
Masz dużą ochotę na wizytę w saunie, ale nie wiesz jak się do niej przygotować? Potraktuj ją jak swoistą ceremonię. I choć sam pobyt w saunie trwa kilkanaście minut, to wszystkie zabiegi związane z przygotowaniem ciała przed oraz po zajmą nam około dwóch godzin. Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało. Dzięki temu odblokujmy wszystkie pory i skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Należy też ogrzać stopy w ciepłej wodzie, wlanej do specjalnych pojemników.
W saunie kładziemy się na ręcznikach (stopy również powinny się na nim znaleźć). To wymóg higieniczny, dzięki któremu pot nie będzie wsiąkał w drewno. Seans w wysokiej temperaturze trwa od kilku do kilkunastu minut. Przed wyjściem z sauny usiądź na chwilę – w ten sposób wyrównasz ciśnienie. Ponieważ w trakcie przebywania w wysokiej temperaturze w naszym organizmie następuje spadek tlenu, należy go uzupełnić. W tym celu po wyjściu z sauny można odbyć spacer po ogrodzie sauny. Dotlenianie organizmu powoduje szybsze krążenie krwi i dostarczenie do wszystkich tkanek i komórek potrzebnych składników odżywczych. Po spacerze należy schłodzić ciało pod chłodnym prysznicem.
Jeśli ośrodek dysponuje atrium, zalecany jest krótki relaks na leżaku przy fontannie. Cały cykl zabiegów składa się z trzech niezmiennych elementów: nagrzewania, ochładzania i relaksu. Do sauny można przychodzić 2 razy w tygodniu. W saunach obowiązuje strój au naturel. Nagość jest wymogiem koniecznym, ponieważ materiał nie nagrzewa się równomiernie i organizm nie może się odpowiednio oczyścić. Jeśli bardzo się krępujemy, możemy owinąć się ręcznikiem lub szlafrokiem. Należy jednak przygotować się na to, że nie wszyscy są tak pruderyjni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze