Zapalenie dziąseł
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZapalenie dziąseł jest pierwszym sygnałem w chorobach przyzębia. Jest to proces zapalny lub zakaźny tkanki okołozębowej. Zapalenia dziąseł nie powinnaś ignorować, bo nieleczone - w efekcie grozi utratą zębów. Aby tego uniknąć, należy w odpowiednim momencie skontaktować się ze stomatologiem.
Niepokojące objawy, które wymagają szybkiej interwencji stomatologa:
nieprzyjemny zapach z ust, który utrzymuje się dłużej niż dobę,ropa pomiędzy zębami a dziąsłami,chwianie się lub wypadanie zębów,uczucie różnej długości zębów po zamknięciu ust,zaczerwienienie dziąseł,krwawienie dziąseł podczas mycia zębów,częsty ból zwiększający się przy ruchach mięśni języka lub gardła,obrzęk,czasem owrzodzenia.
Czynniki sprzyjające powstawaniu chorób dziąseł:
nieodpowiednia higiena jamy ustnej,palenie tytoniu,niedożywienie,różne choroby: cukrzyca, białaczka, anemia, AIDS,zmiany hormonalne w czasie ciąży, dojrzewania oraz po menopauzie,czynniki zakaźne np. bakterie, drożdżaki, wirus opryszczki,niektóre środki: pigułki antykoncepcyjne, leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, preparaty przeciwpadaczkowe.
Jak uniknąć zapalenia dziąseł?
myj zęby 2 lub 3 razy dziennie po 3–5 minut,używaj nici dentystycznych,podczas mycia trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów, aby połową szczoteczki wyczyścić zęby, a drugą dziąsła,używaj elektrycznej szczoteczki, która w stosunku do zwykłej szczoteczki usuwa o 50 % więcej płytki nazębnej,szczotkuj dziąsła żelem aloesowym,szczotkuj zęby mieszanką z sody oczyszczonej i małej ilości wody,czyść język 10–15 razy dziennie, wykonując ruchy od tyłu do przodu,wykonuj masaż dziąseł, możesz do tego użyć olejku eukaliptusowego,płucz krwawiące dziąsła rozcieńczoną nalewką z mirry lub głowienki pospolitej,korzystaj zamiennie z dwóch szczoteczek,wybierz odpowiednią szczoteczkę (najlepiej miękką), aby móc dotrzeć nią do trudno dostępnych miejsc,dobieraj odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej (badania wykazują, że najlepsze są te, które zawierają chlorek cetylpirydyny oraz bromek domifenu),płucz dziąsła 3 razy dziennie po 30 sekund płukanką z 3% roztworu wody utlenionej zmieszanej pół na pół z wodą,płucz zęby specjalnym aparatem do płukania wodą lub zastąp go gumową, niemowlęcą gruszką napełnioną wodą,wymieniaj często szczoteczki, gdy tylko zauważysz, że są zużyte,stosuj specjalne pasty zapobiegające osadzaniu się kamienia,zaopatrz organizm w odpowiednią ilość wapnia (mleko, przetwory mleczne, mięso łososia, migdały, ciemne rośliny zielone),zrezygnuj z palenia papierosów,nie pij alkoholu,jedz dużo surowych warzyw, owoców, stosuj dietę bogatą w witaminy A, B i C,pij zieloną herbatę — 2 filiżanki dziennie,zażywaj witaminę C, która zmniejsza krwawienie dziąseł,unikaj stresujących sytuacji,staraj się nie przebywać w miejscach, w których jest duże oddziaływanie substancji toksycznych.
Sposoby wspomagające leczenie zapalenia dziąseł:
pędzluj dziąsła pałeczkami kosmetycznymi nasiąkniętymi olejkiem eterycznym z balsamowca mirry, drzewa herbacianego, goździków, szałwii lekarskiej,płucz usta nalewką samą lub zmieszaną z wyciągiem z tarczownicy islandzkiej, chinowca soczysto czerwonego, balsamowca mirry i nagietka lekarskiego (łyżeczka do herbaty na szklankę wody).
Chorzy na białaczkę, a także inne choroby powodujące krwawienia dziąseł nie powinni szczotkować zębów ani używać nici dentystycznych, gdyż to mogłoby wywołać poważne krwawienia. W tym wypadku wskazane jest przecieranie zębów gazikiem, a następnie płukanie ust chlorheksydyną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze