Jak leczyć zapalenie dziąseł?
DAMIESA • dawno temuNiewłaściwa pielęgnacja zębów z czasem może doprowadzić do poważnych dolegliwości, które nie tylko wpłyną na zdrowie, ale także całkowicie zniszczą atrakcyjny wygląd, powodując szereg kompleksów. Zakrywanie ust dłonią podczas uśmiechu raczej nie jest sposobem na udaną randkę. Co zatem zrobić, by nie dopuścić do takiej nieprzyjemnej przypadłości?
Przyczyny zapalenia dziąseł
Higiena jamy ustnej to ten element codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, który często pozostawia wiele do życzenia. Nie wystarczy jedynie mycie zębów rano i wieczorem. Aby móc cieszyć się ładnym uśmiechem, trzeba działać kompleksowo. Czyszczenie zębów powinno odbywać się także przy użyciu nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Przyczyną zapalenia dziąseł jest bowiem bardzo często gromadząca się wskutek niewłaściwej higieny płytka nazębna. Z czasem ulega ona mineralizacji i zmienia się w kamień nazębny. Dzieje się tak dlatego, że namnażające się bakterie i resztki jedzenia kumulują się w łukach zębowych i w efekcie powodują zapalenie dziąseł. Konsekwencją takich zaniedbań jest więc obrzęk, krwawienie, zaczerwienienie oraz nieświeży oddech. W najgorszym stadium może nawet pojawić się ropa. Taka dolegliwość powoduje także brak przyjemności z jedzenia, bo chore dziąsła stają się wrażliwe na dotyk.
Wśród czynników wywołujących taką zębową przypadłość wymienia się oprócz niewłaściwej pielęgnacji także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, źle dopasowane plomby i protezy zębowe, a nawet przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków, które obniżają odporność i w konsekwencji przyczyniają się do rozwoju infekcji). Co ciekawe, może przyczyniać się do tego nawet stres!
Leczenie zapalenia dziąseł
W leczeniu oprócz farmaceutyków, mających za zadanie zwalczanie infekcji, równie ważna jest odpowiednia dieta. Sposób odżywiania jest niezwykle istotny, bo zależy od niego szybsza regeneracja chorych dziąseł. Należy zatem zrezygnować z kolorowych napojów gazowanych, które wypłukują wapń, a także ograniczyć węglowodany, które przyczyniają się do próchnicy. W diecie powinny się natomiast często pojawiać produkty mleczne bogate w potas i wapń, które wzmacniają zęby, a także posiłki bogate w witaminę C, która z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji i zwiększa produkcję kolagenu w tkankach. Witamina ta jest również silnym przeciwutleniaczem, a zatem zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do szybszego postępowania procesów starzenia. Jej obecność w pokarmach zmniejsza zatem mineralizację zębów, a więc zapobiega ich chorobom i wypadaniu. Witaminę C można znaleźć w owocach cytrusowych, pomidorach, papryce czy kapuście.
Kluczową rolę odgrywa także oczyszczanie zębów u dentysty metodą skalingu oraz piaskowania, pomoże to zlikwidować kamień nazębny. Poza tym, należy pamiętać, żeby nigdy nie lekceważyć pierwszych sygnałów zapalenia, bo z czasem może dojść do dużo poważniejszych powikłań, które jedynie narażą na kosztowne leczenie, lub co gorsza spowodują trwałe uszkodzenia zębów, a w następstwie ich wypadanie. Na koniec warto pamiętać, że w higienie jamy ustnej przydadzą się także płukanki z antyseptykami, które ukoją podrażnione dziąsła i pomogą je szybciej zregenerować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze