Owoce jarzębiny
KAROLINA • dawno temuPolska złota jesień jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych pór roku. Któż z nas nie wybierał się na niedzielne spacery w celu poszukiwania kasztanów i owoców jarzębiny? Te nieocenione dary natury przynosiły nam wiele przyjemności i gwarantowały świetną zabawę podczas robienia ludzików i efektownej biżuterii. Jarzębinowe naszyjniki to jednak nie jedyny pomysł na wykorzystanie tego często niedocenianego drzewa. Zobacz, jakie właściwości przypisywane są jarząbowi, i w jaki sposób możesz wykorzystać dary jesieni, by stać się piękniejszą.
Jarząb pospolity
Jarząb pospolity to roślina popularnie występująca w Polsce. Możemy spotkać ją niemal w każdym lesie, a nawet miejskim parku. Może przybierać postać krzaka, a starsze osobniki mają wygląd drzewa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jarzębina to dość bliska krewna (korzystnie wpływającej na naszą cerę oraz wykorzystywanej przy produkcji perfum) róży.
Omawianą roślinę rozpoznajemy na podstawie dwóch charakterystycznych dla niej cech. Po pierwsze liście jarzębiny mają specyficzny wygląd. Obok liści dobrze znane są nam także jej owoce. Niewiele z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że równie istotną dla naszego zdrowia częścią tej rośliny jest kwiat jarzębiny. Razem ze zbieranymi przez nas owocami kwiaty są szeroko wykorzystywane w zielarstwie jako rośliny lecznicze, a uzyskiwane z nich ekstrakty nierzadko dodawane są do kremów przeciwzmarszczkowych i balsamów ujędrniających. I choć tradycja przygotowywania potraw z użyciem owoców jarzębiny w ostatnim czasie znacznie osłabła, to jedzenie takich posiłków jest bardzo korzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia. Nic lepiej nie poprawi nam humoru, niż wypicie odrobiny nalewki z jarzębiny. Osoby stroniące od alkoholu, mogą przygotować smaczne przetwory z jarzębiny, które urozmaicą smak poczciwych kanapek. Omawiana roślina to również znakomity środek leczący lub wspomagający pokonanie niektórych schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Należy jednak zaznaczyć, że surowe owoce jarzębiny posiadają trujący kwas, który niszczony jest podczas obróbki w niskiej i wysokiej temperaturze. Dlatego też jarzębinę zbiera się dopiero po wystąpieniu przymrozków.
Zanim zdecydujesz się na ugotowanie ciasta z jarzębiną albo na kupno kosmetyków zawierających jej ekstrakty, zobacz, jakie witaminy i sole mineralne mieszczą się w tych niepozornych owocach.
Złociste jarzębiny
Głównym surowcem wykorzystywanym w przemyśle są owoce jarzębiny, rzadziej kwiaty. Co się w nich kryje? Choć trudno w to uwierzyć, to są one znacznie bardziej wartościowym źródłem witaminy C, niż dobrze znana nam cytryna. Poza tym to kolejny pomysł na przekąskę, jaka przyczyni się do opóźnienia procesu starzenia się skóry, ponieważ zawiera dużo witaminy E – określanej mianem eliksiru młodości. Oprócz tego posiada także witaminy K, PP, P i A. To także idealny produkt spożywczy dla osób dbających o sylwetkę. Jeżeli zatem chcesz być piękna przez lata i zapobiec zmarszczkom, a do tego zamierzasz odżywić swoją skórę albo mieć płaski brzuch, powinnaś bez wahania sięgać po produkty z jarzębiną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze